Reklama

Służba Ochrony Lotniska (SOL)

Awatar użytkownika

Topic author
KONRAD
Major
Major
Status: Offline

Służba Ochrony Lotniska (SOL)

Postautor: KONRAD » 07 maja 2012 17:57

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 czerwca 2007 r.
w sprawie Krajowego Programu Ochrony Lotnictwa Cywilnego realizującego zasady ochrony lotnictwa
(Dz. U. z dnia 29 czerwca 2007 r.)

Rozdział 2
Służba ochrony lotniska
§ 6. 1.Służba ochrony lotniska jest tworzona w portach lotniczych oraz w zależności od potrzeb na innych lotniskach.
2.Służba ochrony lotniska wykonuje zadania w szczególności w zakresie:
1) kontroli przepustek wydawanych przez zarządzającego lotniskiem;
2) prowadzenia kontroli bezpieczeństwa w ramach ruchu krajowego oraz dostępu do stref zastrzeżonych lotniska, z zastrzeżeniem odrębnych przepisów;
3) ujęcia i przekazania Policji lub Straży Granicznej osób, o których mowa w § 1 pkt 28 i 29;
4) ujęcia i przekazania Policji lub Straży Granicznej osób, które bez upoważnienia uzyskały lub usiłowały uzyskać dostęp do strefy zastrzeżonej lotniska;
5) ujęcia i przekazania Policji lub Straży Granicznej osób, które popełniły lub usiłowały popełnić akt bezprawnej ingerencji;
6) ochrony strefy zastrzeżonej lotniska;
7) czynności, o których mowa w art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia.
3.Czynności, o których mowa w ust. 2 pkt 2, mogą wykonywać osoby wpisane na prowadzoną przez Prezesa Urzędu Listę operatorów kontroli bezpieczeństwa, posiadające certyfikat operatora kontroli bezpieczeństwa wydany przez Prezesa Urzędu zgodnie z postanowieniami rozporządzenia wydanego na podstawie art. 189 ust. 3 ustawy lub certyfikat operatora kontroli bezpieczeństwa wydany przez ośrodek szkoleniowy ICAO, ECAC lub Unii Europejskiej.
4.Czynności, o których mowa w ust. 2, mogą wykonywać pracownicy służby ochrony lotniska posiadający licencję pracownika ochrony fizycznej pierwszego lub drugiego stopnia, a czynności, o których mowa w ust. 2 pkt 7, licencję pracownika zabezpieczenia technicznego w rozumieniu ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia.

Odznaki SOL:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 07 maja 2012 18:06 przez KONRAD, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika

sol'N'roll
Porucznik
Porucznik
Otrzymał/a podziekowań: 1 raz

Re: Służba Ochrony Lotniska (SOL)

Postautor: sol'N'roll » 07 maja 2012 18:04

Kondziu, przytaczasz nieaktualne rozporzadzenie. Obecnie obowiązuje rozporządzenie rady ministrów z dnia 19 czerwca 2007 r.
w sprawie Krajowego Programu Ochrony Lotnictwa Cywilnego realizującego zasady ochrony lotnictwa (Dz. U. z dnia 29 czerwca 2007 r.)

Awatar użytkownika

Topic author
KONRAD
Major
Major

Postautor: KONRAD » 07 maja 2012 18:10

Ale to co napisałem się zmieniło?
Obrazek

Awatar użytkownika

sol'N'roll
Porucznik
Porucznik

Postautor: sol'N'roll » 07 maja 2012 18:35

Niestety, ale tak.

Awatar użytkownika

Topic author
KONRAD
Major
Major

Postautor: KONRAD » 07 maja 2012 19:40

Teraz powinno być dobrze. Myślę, że fragment nawet bardziej stosowny niż poprzedni.
Obrazek

pawel457

Postautor: pawel457 » 09 paź 2012 09:16

Jakiś opis warunków tej pracy i płacy tutaj by się przydało koledzy. Tak jak w innych opisach W.S.O w tymże dziale.

MaciekR

Postautor: MaciekR » 23 paź 2012 14:58

Troche odswieze temat, ale szukalem po necie jakis "spolecznosci" SOLowskich, czy im podobnych, tzn. emigrantow do AO lub pracownikow AO juz robiacych na portach.
Chodzi mi o wymiane doswiadczen, odczucia, spostrzezenia, warunki pracy(co oferuja pracodawcy w roznych portach), zarobki, etc. Ja osobiscie nic nie ukrywam, dziele sie tym co wiem, moimi doswiadczeniami i wale wprost moje obiekcje w tej pracy.

Pracuje w Krakowskim, a dokladniej Balickim SOLu od 9 miesiecy, od 6 jako screener i szczerze przyznam, ze na obecna chwile dwa razy bym sie zastanowil, czy sie tam zatrudniac pomimo Umowy o Prace. Nie bede sie rozwodzil(chyba, ze ktos bedzie potrzebowal takiej informacji, to na PW moge opiedziec bardziej szczegolowo jak to sie na Balicach dzieje). Kwestia wyglada tak, ze to co bylo na rozmowie kwalifikacyjnej(kastingu), a rzeczywistosc po rozpoczeciu pracy jest od siebie tak dalekie jak ksiezyc od slonca. Po prostu dobra manipulacja slowna i pare milych klamstewek na dobra przynete. Jesli chodzi o zarobki, to przy tej odpowiedzialnosci i tym, wybaczcie za wyrazenie zapier*dolu(tutaj uderzam do terminala miedzynarodowego glownie), to nie tylko szalu nie ma(2000brutto start), ale jest po prostu komediancka farsa. Zamiast z czasem zarabiac wiecej, czy zachowac staly poziomto zarabia sie coraz mniej. Jak ja startowalem, to przepychalo mnie tam paru kumpli przez pol roku, czyli trzeba bylo miec dobry plecak i to nic nie gwarantowalo, ludzi z mojego naboru i kilku pozniejszych tak samo. Teraz do biora prosto z ulicy i jedzie masowa. Kolejna sprawa to atmosfera pracy i pracownicy, czyli obrabianie tylko i podpierdzielanie na porzadku dziennym, plotki i przyszywanie paskudnych latek, za ktore zdarzaly sie nawet dywaniki u szefa. Oczywiscie w duzej firmie sa ludzie i ludzie, ale niestety tych normalniejszych ze swieca szukac, co zaowocowalo podzialem na obozy starzy(lepsi przynajmniej we wlasnym mniemaniu) i mlodzi(gorsi, siersciuchy, barachlo, karierowicze- oczywiscie nie wypowiedziane wprost), ktorym przykreca sie srube za pelnym przyzwoleniem szefostwa, choc nie ma po temu podstaw. system grafikowy to dno, potrafia sie zmieniac co dwa tygodnie, a przeskoki godzinowe sa niewiarygodne. W moim przypadku wygladalo to tak, ze przez piersze 2 m-ce pracowal 5x8h(bez weekendow) bo okres szkoleniowy, pozniej prze 2m-ce 12/24(dniowka) i 12/48(nocka) tzw. normalny tryb, ktorym pracuja "starzy", kolejny kwartal bylo 2x12(dwie dniowki) na 2 wolnego, a od pazdziernika weszly zmiana rano i popoludnie po 8, 8,5, 9h 4-5 razy w tygodniu na 1, 2 lub 3 dni wolnego przy czym po 2 tyg zmienili to na system "cholera wie co" na rano lub popoludnie gdzie robi sie 10h, 12h, 7h a nawet wrecz na telefon.
Tyle ode mnie, bo ktos musial kiedys zaczac temat i moze ktos z was tez go podejmie.

pawel457

Postautor: pawel457 » 23 paź 2012 16:37

To Warunki i płaca prawie jak w A.O.

Awatar użytkownika

Berg
Kapral
Kapral

Postautor: Berg » 25 paź 2012 06:43

Kurcze a taka mialem ochote na Balice [zly] [zly]

Awatar użytkownika

Artur1969
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: Artur1969 » 25 paź 2012 11:19

W Warszawskim SOLu jest też podział na starych i nowych stawka 2400 brutto plus dodatki wychodzi to samo netto tyle że jest już przetarg na firmę która przejmie KB i część świeżych solowców .Niestety nastroje są nie wesłe.

Awatar użytkownika

KILLER
Major
Major

Postautor: KILLER » 25 paź 2012 16:28

Dla ludzi co mieszkają obok lub w niedalekim sąsiedztwie tego lotniska zawsze jest jakaś praca i to nie na zleceniu tylko na umowie o pracę , w ochronie o takich warunkach trzeba zapomnieć aby mieć od 2 do 2.4 tyś brutto na umowie , a początki zawsze, wszędzie bywają trudne [dziadek] Myślę że nie jeden co ma umowę śmieciową i pracuje za 5,50 na godzinę z chęcią by się zamienił [bigboss]

MaciekR

Postautor: MaciekR » 25 paź 2012 18:58

Artur1969 pisze:W Warszawskim SOLu jest też podział na starych i nowych stawka 2400 brutto plus dodatki wychodzi to samo netto tyle że jest już przetarg na firmę która przejmie KB i część świeżych solowców .Niestety nastroje są nie wesłe.

Po zmianach grafikowych, czyli obcieciu nocek i niepewnosciach co do ilosci godz. swiatecznych, to o wzieciu do reki kwoty bliskiej tej brutto, wliczajac dodatki, to ja i inni pracownicy beda mozemy pomazyc.

KILLER pisze:Dla ludzi co mieszkają obok lub w niedalekim sąsiedztwie tego lotniska zawsze jest jakaś praca i to nie na zleceniu tylko na umowie o pracę , w ochronie o takich warunkach trzeba zapomnieć aby mieć od 2 do 2.4 tyś brutto na umowie , a początki zawsze, wszędzie bywają trudne [dziadek] Myślę że nie jeden co ma umowę śmieciową i pracuje za 5,50 na godzinę z chęcią by się zamienił [bigboss]

Nie wiem jakie masz pojecie o tej pracy, ale mysle, ze nie masz do konca racji. Ludzie spelniajacy ich(lotniska) wymagania, to za 5,50 napewno nie pracuja, bo to nie ta kategoria(tak to nazwe) ochroniarzy. Samo zdobycie tej roboty wiaze sie z ryzykiem, zrezygnowaniem z pewniejszej roboty(nawet robiac na zlec) na rzecz niewiadomej, bo egzamin w ULCu zdac trzeba, a w innym wypadku kop w d... i zwrot kasy za szkolenie. Masz conajmniej 3 miesiace niepewnosci i oczekiwania co sie stanie.

pawel457

Postautor: pawel457 » 25 paź 2012 19:17

bo egzamin w ULCu zdac trzeba, a w innym wypadku kop w d... i zwrot kasy za szkolenie. Masz conajmniej 3 miesiace niepewnosci i oczekiwania co sie stanie.

Idąc do SOL kierują cię na szkolenie na certyfikat, jak nie zdasz w ULC to zwracasz kasę za szkolenie portowi???

Tak???Można iśc do pracy w takim razie i jeszcze długów sobie narobić.

Awatar użytkownika

sol'N'roll
Porucznik
Porucznik

Postautor: sol'N'roll » 25 paź 2012 19:36

Tak, jest pod tym względem łamane prawo. Oczywiście możesz się nie zgodzić na narzucone warunki, ale w perspektywie masz wtedy pracę za 5,50 zł.

pawel457

Postautor: pawel457 » 25 paź 2012 19:52

To takie robienie ludzi w nie napiszę co. Sporo ludzi na Chopina nie przedłużono umów podobno ze względu na niezaliczony egzamin w ULC. To nie dość że nie ma pracy i certyfikatu to jeszcze kupę kasy do zapłacenia.

A h [oficer] z taką imprezą.

"ZŁO UKAZAŁO SWE PRAWDZIWE OBLICZE"
Ostatnio zmieniony 29 lis 2012 08:01 przez Turzan, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Regulamin Forum pkt.5

Wróć do „Ranking Wewnętrznych Służb Ochrony”