Duże spółki skarbu państwa rozkręcają działalność w branży ochroniarskiej.

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 15969
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 536 razy
Otrzymał/a podziekowań: 599 razy
Status: Offline

Duże spółki skarbu państwa rozkręcają działalność w branży ochroniarskiej.

Postautor: Epitet » 15 lip 2018 18:35

Ochroniarze tracą państwowy biznes
MARCEL ZATOŃSKI
05-06-2018
Duże spółki skarbu państwa rozkręcają działalność w branży ochroniarskiej.
Prywatne firmy boją się utraty kontraktów

Państwowi giganci wolą chronić się sami.
W ostatnich miesiącach wiele spółek skarbu państwa — m.in. najwięksi gracze na rynku energetycznym — stworzyło własne dywizje ochroniarskie, którym powierzają ochronę obiektów i mienia.
Ci, którzy już wcześniej działali na rynku ochrony, np. Poczta Polska, rozwijają działalność, zdobywając zlecenia od kontrolowanych przez państwo banków.
Z niepokojem przyglądają się temu prywatne firmy, dla których oznacza to znaczne uszczuplenie przychodów na wartym około 10 mld zł rynku.

link https://www.pb.pl/ochroniarze-traca-pan ... nes-931315

„Prywaciarze” uważają, że państwowe spółki, które rezygnują z ich usług, w konsekwencji płacą więcej za ochronę i mówią o zaburzającym konkurencję w branży „państwowym sponsoringu”.
W maju (2018 rok) Polski Holding Ochrony (PHO) skierował w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego.
Pyta w nim o to, „jaka jest przyczyna i cel” zastępowania powszechnie stosowanego od lat w administracji państwowej i spółkach skarbu państwa outsourcingu usług ochrony przez powoływanie przez sektor publiczny własnych jednostek ochroniarskich.
„Koszt takich usług realizowanych przez publiczne jednostki jest nawet ponad dwukrotnie wyższy, niż gdyby, jak dotychczas, robiły to komercyjne firmy.
Nie wiadomo też, czy przekłada się to na wyższą jakość usługi, bowiem realizują ją w wielu przypadkach ci sami pracownicy ochrony, którzy robili to w prywatnych firmach poprzednio wykonujących zlecenia.
Koszty te obciążają wszystkich podatników” — napisał PHO.

Konkurencyjna oferta

W branży głośna była sprawa sprzed dwóch lat, gdy należąca do Państwowych Portów Lotniczych firma ACS, wcześniej specjalizująca się w sprzątaniu, przejęła ochronę Lotniska Chopina.
Przykłady małej rewolucji na rynku ochroniarskim w ostatnich miesiącach są jednak bardziej liczne.
W styczniu tego roku górnicza grupa JSW zarejestrowała spółkę zależną JSW Ochrona, której przedmiot działalności to „ochrona, utrzymanie porządku w budynkach oraz działalność usługowa, wspomagająca górnictwo i wydobywanie”.
Lokalna prasa do tej pory pisała o niej głównie w kontekście prokurenta spółki, którym jest Nikodem Matusiak, syn Grzegorza, śląskiego posła PiS.

Od ubiegłego roku ochroniarską spółkę ma też Energa. Spółka, działająca pod nazwą Energa Ochrona, do października ubiegłego roku była wehikułem pod nazwą ENSA PGK3.
Po zmianie nazwy i profilu od razu zmieniono zasady wynagradzania jej zarządu — menedżerowie mają zarabiać już nie 1-3-krotność „podstawy wymiaru” (jak jest w innych małych spółkach córkach Energi), ale 6-7-krotność, czyli więcej niż np. szefowie spółek elektrociepłowniczych czy operatorskich z grupy.
Szefem Energa Ochrona jest Krzysztof Grochocki, niegdyś prezes agencji ochroniarskiej Zubrzycki.

„Energa Ochrona powstała pod koniec 2017 r. i od tego czasu systematycznie obejmuje ochroną kolejne spółki i obiekty grupy Energa.
Celem Energa Ochrona jest zapewnienie wysokiej jakościowo usługi ochrony, opartej na pracy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, z poszanowaniem praw pracowniczych, co stanowi nową jakość w segmencie tych usług.
W 2018 r. poziom zatrudnienia ma osiągnąć liczbę 322 osób.
Spółki grupy Energa dotychczas korzystały z usług ochroniarskich świadczonych przez firmy zewnętrzne, obecnie jest to systematycznie zmieniane na model usług wewnątrzgrupowych.
Biorąc pod uwagę wysoką jakość i idący za tym poziom bezpieczeństwa, tak ważny w sektorze energetyki, oferta spółki Energa Ochrona jest konkurencyjna” — informuje Jakub Dusza z biura prasowego Energi.

Zalety centralizacji

W przypadku energetycznego Tauronu jego spółka zależna Wsparcie Grupa Tauron (WGT) od grudnia świadczy usługi ochroniarskie w 17 obiektach, a od stycznia — w ponad 120 kolejnych.
Spółka podkreśla, że taka centralizacja usług zwiększa bezpieczeństwo i jest bardziej efektywna.

„Nowy model biznesowy grupy Tauron zakłada centralizację usług wsparcia, w tym usług ochrony w spółce WGT.
Centralizacja pozwoli na standaryzację oraz optymalizację świadczenia kompleksowej i całodobowej ochrony majątku dla spółek grupy.
W efekcie wzrośnie poziom bezpieczeństwa majątku ze szczególnym uwzględnieniem ochrony infrastruktury krytycznej.
Z przeprowadzonego przez spółkę WGT audytu wynika, że istnieje potencjał optymalizacji kosztowej usług ochrony, a dodatkowo zapewnienia przejrzystości kalkulacji cen specjalistycznych usług, a także zrównoważonego rozwoju usług na rynku zewnętrznym.
Centralizacja ma na celu odciążenie obszarów biznesowych grupy od obowiązków niezwiązanych bezpośrednio z prowadzoną działalnością operacyjną, a także obniżenie kosztów procesów wsparcia.
Będzie to możliwe dzięki uzyskanemu efektowi skali, podniesieniu efektywności operacyjnej świadczonych usług i standaryzacji rozwiązań”— informuje Daniel Iwan, rzecznik prasowy Tauronu.

W segmencie ochroniarskim nowe zlecenia zdobywa też m.in. spółka Naftor, należąca do zarządzającej siecią rurociągów naftowych grupy PERN.
Naftor, który za rządów Platformy Obywatelskiej był przeznaczony do prywatyzacji, chroni przede wszystkim obiekty PERN i bazy paliwowe OLPP, w ostatnich miesiącach chwalił się jednak kontraktami m.in. z grupą PGNiG i Gaz-Systemem.

Prywatne straty

Prywatne firmy ochroniarskie zwracają też uwagę na to, że rośnie skala wykorzystania służb państwowych w rodzaju Straży Ochrony Kolei czy Służby Więziennej w roli ochroniarskiej.

Według Sławomira Wagnera, członka rady nadzorczej PHO, oznacza to poważne straty dla prywatnych firm.

— Skala przejmowania usług ochroniarskich przez państwowe podmioty w ostatnim czasie znacznie wzrosła, a spółki skarbu państwa coraz częściej nie przedłużają kontraktów z prywatnymi firmami.

Szacuję, że eskalacja tego zjawiska może doprowadzić do utraty przez prywatne firmy ochroniarskie 20 proc. całego rynku na rzecz państwowych podmiotów, co oznacza utratę około 2 mld zł — mówi Sławomir Wagner.

PHO, który w liście do premiera napisał o „faktycznym ograniczaniu wolnej konkurencji i równych szans dostępu do kontraktów publicznych”, twierdzi, że samodzielne chronienie się przez państwowe firmy oznacza dla nich znacznie większe koszty.

— Zmiany w przepisach z ostatnich lat, jak ozusowanie umów cywilnoprawnych i wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, doprowadziły do znacznej redukcji zatrudnienia w branży — i teraz ci pracownicy, dla których nie było już miejsca w prywatnych firmach, znajdują zatrudnienie w firmach państwowych.
Naszym zdaniem, jest to marnotrawienie publicznych pieniędzy — stworzenie własnej służby ochrony oznacza konieczność ponoszenia wyższych kosztów pracy i zatrudniania większej liczby pracowników.
Gdy zlecało się ochronę obiektu prywatnej firmie, to płaciło się jej wynegocjowaną stawkę i to ona troszczyła się o to, by na obiekcie zawsze była ustalona liczba ochroniarzy.
Teraz, przy własnych służbach ochrony, trzeba brać pod uwagę zwolnienia czy urlopy, więc konieczne jest zatrudnianie większej liczby pracowników.
Szacujemy, że może to oznaczać nawet dwa razy wyższe koszty świadczenia usług — mówi Sławomir Wagner.

10 mld zł Tyle, według Deloitte Consulting, jest wart rynek usług ochroniarskich w Polsce.
Podpis: Marcel ZatońskiPokazany został nowy trend w ochronie.
Jak on się będzie teraz rozwijał?
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 15969
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 536 razy
Otrzymał/a podziekowań: 599 razy
Status: Offline

Re: Duże spółki skarbu państwa rozkręcają działalność w branży ochroniarskiej.

Postautor: Epitet » 15 lip 2018 18:42

Kolejny przykład.

Odnowiona SOK zajmie się ochroną dworców

aw/PAP • 14 marca 2018

Za ochronę dworców ma wkrótce odpowiadać państwowa Straż Kolejowa, a nie prywatne firmy ochroniarskie.
Powodem zmiany są względy bezpieczeństwa państwa.

link http://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i ... 05205.html

Jak podaje "Nasz Dziennik", rząd pracuje nad ustawą o powołaniu Straży Kolejowej.

Nie będzie to całkowicie nowa formacja.
Powstanie ona na bazie obecnej Straży Ochrony Kolei.

SOK wróci tym samym do korzeni, do nazwy, pod jaką ta formacja została powołana 18 listopada 1918 roku przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.

Jak podaje "ND", najistotniejszą zmianą, jaką ma wprowadzić ustawa procedowana przez rząd, jest powierzenie funkcjonariuszom Straży Kolejowej zadania ochrony dworców kolejowych.

Po wejściu w życie ustawy o Straży Kolejowej formacja ta będzie odpowiadać za bezpieczeństwo na całej kolei.
W dzienniku wskazano, że obecne prawo pozwala SOK tylko na dbanie o bezpieczeństwo na obszarze zarządzanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Według "ND" ustawa przygotowywana przez rząd narusza jednak potężne interesy.

Ochrona dworców kosztuje państwo około 60 mln zł rocznie i te pieniądze trafiają teraz do prywatnych kieszeni.
Ich utrata nie jest oczywiście obecnym beneficjentom tego systemu na rękę, dlatego podejmują różne działania mające zdyskredytować autorów ustawy i szefów SOK
.

"Do tego dochodzą głuche telefony, nawet różne groźny i ostrzeżenia" - czytamy w "Naszym Dzienniku".Pokazano prace legislacyjne.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 15969
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 536 razy
Otrzymał/a podziekowań: 599 razy
Status: Offline

Re: Duże spółki skarbu państwa rozkręcają działalność w branży ochroniarskiej.

Postautor: Epitet » 16 lip 2018 09:55

W poprzednim pości byłem niedokładny w przekazie.

Straż miejska zagości na dworcu. Popilnują, a Rynex zaoszczędzi
15:43, 10.07.2018 | M.W

Już za kilka dni na dworcu zostanie otwarty komisariat straży miejskiej.
Jednym z zadań municypalnych będzie ochrona obiektu, na czym spółka Rynex zaoszczędzi ok. 150 tysięcy złotych rocznie.

link https://portalplock.pl/pl/11_wiadomosci ... zedzi.html

Niewielki komisariat, w którym służbę będzie pełniło 12 strażników, jest już niemal w całości urządzony.
Strażnicy potrzebują jeszcze kilku dni na przeprowadzkę i prawdopodobnie w przyszłym tygodniu komisariat zostanie oficjalnie otwarty.
- Poprawi to bezpieczeństwo na dworcu, ale to także kwestia potrzeb lokalowych straży miejskiej. Łączymy te dwa elementy - mówił prezydent Andrzej Nowakowski.

Umowa pomiędzy Rynexem, obsługującym dworzec, a strażą miejską jest barterowa.

Spółka nie będzie musiała już wynajmować firmy ochroniarskiej, a w zamian za to straż nie płaci za wynajem lokalu.

- Na pewno wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, zwłaszcza młodzieży szkolnej dojeżdżającej do szkół, ale też turystów i wszystkich przyjezdnych - zapewniał Piotr Umiński, komendant płockiej straży miejskiej.

Oszczędności wyniosą ok. 150 tys. złotych rocznie.
(M.W)


To pewna tendencja systemowa....
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...


Jan M.
Generał Broni
Generał Broni
Posty: 6363
Rejestracja: 19 paź 2015 13:38
Podziękował: 1289 razy
Otrzymał/a podziekowań: 536 razy
Status: Offline

Re: Duże spółki skarbu państwa rozkręcają działalność w branży ochroniarskiej.

Postautor: Jan M. » 16 lip 2018 12:24

Spółki Skarbu Państwa - jak nazwa wskazuje, są Państwowe. Więc winny je chronić służby Państwowe.
Rynek prywatnych usług jest ogromny i tam jest pole dla komercyjnych agencji ochrony.

Kierunek słuszny. Powinni w pierwszej kolejności wprowadzić OWC na wszystkich JW.
Ale....
Wiadomo - kasa.

Awatar użytkownika

bodzio1488
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 33
Rejestracja: 24 sty 2013 12:52
Otrzymał/a podziekowań: 2 razy
Status: Offline

Re: Duże spółki skarbu państwa rozkręcają działalność w branży ochroniarskiej.

Postautor: bodzio1488 » 18 lip 2018 06:41

Ha,ha,ha !!! Firmy ochroniarskie same sobie winne. Jest to skutek m.in. wynikłych skandali, gdzie obiektów o znaczeniu strategicznym, jednostek wojskowych itp. pilnowali ludzie, których w ogóle nie powinno tam być m.in. z orzeczeniem niepełnosprawności. Państwo postawiło w końcu na jakość gdzie takich obiektów będą pilnować odpowiednio przeszkoleni i wyposażeni ludzie, a nie inwalidzi i podstarzali emeryci.

Awatar użytkownika

bodzio1488
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 33
Rejestracja: 24 sty 2013 12:52
Otrzymał/a podziekowań: 2 razy
Status: Offline

Re: Duże spółki skarbu państwa rozkręcają działalność w branży ochroniarskiej.

Postautor: bodzio1488 » 18 lip 2018 06:47

"Zmiany w przepisach z ostatnich lat, jak ozusowanie umów cywilnoprawnych i wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, doprowadziły do znacznej redukcji zatrudnienia w branży — i teraz ci pracownicy, dla których nie było już miejsca w prywatnych firmach, znajdują zatrudnienie w firmach państwowych.
Naszym zdaniem, jest to marnotrawienie publicznych pieniędzy — stworzenie własnej służby ochrony oznacza konieczność ponoszenia wyższych kosztów pracy i zatrudniania większej liczby pracowników.
Gdy zlecało się ochronę obiektu prywatnej firmie, to płaciło się jej wynegocjowaną stawkę i to ona troszczyła się o to, by na obiekcie zawsze była ustalona liczba ochroniarzy.
Teraz, przy własnych służbach ochrony, trzeba brać pod uwagę zwolnienia czy urlopy, więc konieczne jest zatrudnianie większej liczby pracowników.
Szacujemy, że może to oznaczać nawet dwa razy wyższe koszty świadczenia usług — mówi Sławomir Wagner. "
Co za bezczelny skurwiel z tego Wagnera!!! Tak najlepiej według nich to trzymać pracownika bez prawa do urlopu za minimalną stawkę godzinową i niech charuje na prezesika Wagnera. Jak spotkam tę mendę na ulicy, to mu strzelę w ryj za ten tekst.

Awatar użytkownika

Cyborg
Generał Broni
Generał Broni
Posty: 6530
Rejestracja: 03 cze 2016 15:52
Podziękował: 942 razy
Otrzymał/a podziekowań: 366 razy
Status: Offline

Re: Duże spółki skarbu państwa rozkręcają działalność w branży ochroniarskiej.

Postautor: Cyborg » 18 lip 2018 07:15

bodzio1488 pisze:Co za bezczelny skurwiel z tego Wagnera!!! Tak najlepiej według nich to trzymać pracownika bez prawa do urlopu za minimalną stawkę godzinową i niech charuje na prezesika Wagnera. Jak spotkam tę mendę na ulicy, to mu strzelę w ryj za ten tekst.

Powinno się takich zaprządz do takiego "kieratu" jak obecnie "ora" się w pracowników ochrony w prywatnych AO. Tak chociaż przez pół roku – bez dodatków, bez urlopu i minimum 250 godzin w miesiącu.
To dopiero, może by zrozumieli co to znaczy.

Awatar użytkownika

szymek24
Kapral
Kapral
Posty: 53
Rejestracja: 01 maja 2018 10:45
Otrzymał/a podziekowań: 1 raz
Status: Offline

Re: Duże spółki skarbu państwa rozkręcają działalność w branży ochroniarskiej.

Postautor: szymek24 » 18 lip 2018 10:53

Epitet pisze:Kolejny przykład.

Odnowiona SOK zajmie się ochroną dworców

aw/PAP • 14 marca 2018

Za ochronę dworców ma wkrótce odpowiadać państwowa Straż Kolejowa, a nie prywatne firmy ochroniarskie.
Powodem zmiany są względy bezpieczeństwa państwa.

link http://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i ... 05205.html

Jak podaje "Nasz Dziennik", rząd pracuje nad ustawą o powołaniu Straży Kolejowej.

Nie będzie to całkowicie nowa formacja.
Powstanie ona na bazie obecnej Straży Ochrony Kolei.

SOK wróci tym samym do korzeni, do nazwy, pod jaką ta formacja została powołana 18 listopada 1918 roku przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.

Jak podaje "ND", najistotniejszą zmianą, jaką ma wprowadzić ustawa procedowana przez rząd, jest powierzenie funkcjonariuszom Straży Kolejowej zadania ochrony dworców kolejowych.

Po wejściu w życie ustawy o Straży Kolejowej formacja ta będzie odpowiadać za bezpieczeństwo na całej kolei.
W dzienniku wskazano, że obecne prawo pozwala SOK tylko na dbanie o bezpieczeństwo na obszarze zarządzanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Według "ND" ustawa przygotowywana przez rząd narusza jednak potężne interesy.

Ochrona dworców kosztuje państwo około 60 mln zł rocznie i te pieniądze trafiają teraz do prywatnych kieszeni.
Ich utrata nie jest oczywiście obecnym beneficjentom tego systemu na rękę, dlatego podejmują różne działania mające zdyskredytować autorów ustawy i szefów SOK
.

"Do tego dochodzą głuche telefony, nawet różne groźny i ostrzeżenia" - czytamy w "Naszym Dzienniku".Pokazano prace legislacyjne.
to moze powstanie WSO NA DWORCACH?

Awatar użytkownika

pitergora
Kapral
Kapral
Posty: 98
Rejestracja: 06 sie 2013 12:59
Otrzymał/a podziekowań: 10 razy
Status: Offline

Re: Duże spółki skarbu państwa rozkręcają działalność w branży ochroniarskiej.

Postautor: pitergora » 21 lip 2018 04:13

Bardzo dobrze. Może będą lepiej płacić i będzie mniej patologii ( pijaństwa .lenistwa itp.)

Awatar użytkownika

tomek712
Chorąży
Chorąży
Posty: 539
Rejestracja: 08 wrz 2013 14:27
Podziękował: 1 raz
Otrzymał/a podziekowań: 1 raz
Status: Offline

Re: Duże spółki skarbu państwa rozkręcają działalność w branży ochroniarskiej.

Postautor: tomek712 » 03 lut 2021 18:28

Z dużej chmury mały deszcz, jak do teraz z wielkich zapowiedzi zmian nic nie wyszło

Wróć do „Analiza ogólna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości