Reklama

Przepisy karne w ustawie o ochronie osób i mienia

Awatar użytkownika

Topic author
Gard
Chorąży
Chorąży
Podziękował: 38 razy
Otrzymał/a podziekowań: 64 razy
Status: Offline

Re: Przepisy karne w ustawie o ochronie osób i mienia

Postautor: Gard » 31 sie 2015 07:51

A jak wygląda sytuacja poniżej opisana i kto za to odpowiada ,czy jest też odpowiedni paragraf który to reguluje :

w patrolu interwencyjnym ,który ma składać sie z dwóch osób ,uzbrojonych i oczywiście posiadających "licencję" jest w rzeczywistości jedna osoba ,lub dwie lecz jedna bez broni bo nie posiada uprawnień lub dwie osoby lecz jedna z zawieszoną "licencją" ?
Gard

Awatar użytkownika

senex
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Podziękował: 150 razy
Otrzymał/a podziekowań: 464 razy
Status: Online

Postautor: senex » 31 sie 2015 13:02

Przeczytałem sobie
http://wochronie.pl/index.php/16-blog/6 ... b-i-mienia
z uwagą.
Na pytanie zawarte we wpisie:

Kod: Zaznacz cały

Swoją droga czy słyszeliście o przypadkach aby sądy skazywały na podstawie tych przepisów?
to odpowiem,że nie słyszałem.
W związku z tym dorwałem się dzisiaj do lex-a by to sprawdzić. Brak tam jakichkolwiek orzeczeń sądów do tych artykułów. Są tylko pewne tezy z piśmiennictwa publikowane w biuletynie Prokuratura i Prawo w roku 2003 przez Grzegorza Gozdór.

Gard pisze:A jak wygląda sytuacja poniżej opisana i kto za to odpowiada ,czy jest też odpowiedni paragraf który to reguluje :
w patrolu interwencyjnym ,który ma składać sie z dwóch osób ,uzbrojonych i oczywiście posiadających "licencję" jest w rzeczywistości jedna osoba ,lub dwie lecz jedna bez broni bo nie posiada uprawnień lub dwie osoby lecz jedna z zawieszoną "licencją" ?

Kwestie patrolu interwencyjnego reguluje stosowne rozporządzenie. Tam oczywiście nie ma, bo i nie może być zapisów odnośnie sankcji, to nie ustawa. Sytuacja gdy patrol "interwencyjny" nie wygląda jak powinien jest niestety nagminna. Nikt za to nie odpowiada, a i zlecającym to zwisa. Pracując na pewnym obiekcie celowo doprowadziłem do przyjazdu grupy interwencyjnej. Przyjechał jeden men z Securitasa. Potem skoczył do mnie z twarzą człowiek odpowiedzialny za bezpieczeństwo na obiekcie. On sobie sobie nie życzy by na obiekt przyjeżdżała grupa interwencyjna bez potrzeby ( bo to kosztuje). Gdy my udowodniłem cytując stosowne zapisy, że nie było żadnej grupy interwencyjnej przez miesiąc omijał mnie szerokim łukiem. I to jest życie.
Każda przebyta do końca droga prowadzi dokładnie donikąd

Awatar użytkownika

Topic author
Gard
Chorąży
Chorąży

Postautor: Gard » 31 sie 2015 16:46

Że pozwolę sobie zacytować -
" Przyjechał jeden men z Securitasa. Potem skoczył do mnie z twarzą człowiek odpowiedzialny za bezpieczeństwo na obiekcie. On sobie sobie nie życzy by na obiekt przyjeżdżała grupa interwencyjna bez potrzeby ( bo to kosztuje). Gdy my udowodniłem cytując stosowne zapisy, że nie było żadnej grupy interwencyjnej ...."

Jest to sposób ,muszę podpowiedzieć co niektórym jak można wyrolować nagminnie rolujących. Jak klienci zaczną wreszcie myśleć i zwracać uwagę na zapiski w umowie ,odeślą trochę faktur z odpowiednim opisem a te - faktury - prezesi przekażą swoim "kierowniczkom " , bo przecież tam wyżej to "nic nie wiedzą " o takich praktykach to może trzeba bedzie jednak zatrudnić paru ludzi więcej ,tylko że tych z bronią coraz mniej ?!
[figielek]
Gard

Awatar użytkownika

Topic author
Gard
Chorąży
Chorąży

Postautor: Gard » 31 sie 2015 16:52

Przepraszam kolegę Grabskiego ,że tak sie tu wcinam trochę wbrew zapytania w temacie ,ale też chyba dość ciekawe spostrzeżenie .
Co do obowiązku ochrony to nie słyszałem ,ale jeżeli chodzi o przekroczenie obowiązków to często to widzę lub słyszę o "dokonaniach "kolegów .Kończy się to wylotem z pracy ,ale co dalej z kowbojami się dzieje nie wiem .
Gard

Awatar użytkownika

Paweł Bilko
Sierżant
Sierżant
Podziękował: 69 razy
Otrzymał/a podziekowań: 69 razy

Postautor: Paweł Bilko » 22 paź 2015 21:29

dobra szybkie pytanie do tęgich głów:
czy istniej coś takiego jak patrol interwencyjny? bo dostałem ofertę pracy w czymś takim i łapy mi opadły
http://www.ornontowiceinfo.pl/

Awatar użytkownika

Basia
Podpułkownik
Podpułkownik

Postautor: Basia » 22 paź 2015 22:03

bilo82 pisze:czy istniej coś takiego jak patrol interwencyjny?

Istnieje ....przeczytaj sobie art. ---> http://safetyandsecurity.pl/index.php/a ... okojny-sen wszystko w temacie, będziesz wiedział, że jest grupa interwencyjna i patrol interwencyjny i czym sie to różni ;)

Awatar użytkownika

TERMINATOR
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: TERMINATOR » 05 lis 2015 23:35

coś mi nie pasuje w tym artykule - przestarzały.

Awatar użytkownika

TERMINATOR
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: TERMINATOR » 06 lis 2015 02:30

sorry sorry wszystko ok z artykułem - zwracam honor

Awatar użytkownika

belmondo
Plutonowy
Plutonowy
Podziękował: 1 raz
Otrzymał/a podziekowań: 3 razy

Postautor: belmondo » 06 lis 2015 03:08

Pracowałem na grupie i na patrolu, róznica jest znaczna... nawiązując do artykułu na Jednostkach wojskowych to bardziej pododdział alarmowy, z tym, że mówi się na to G.I. W praktyce, kamizelki, chełmy, pistolety maszynowe i dużo aminicji... siedzisz i czekasz na jeden alarm :) Tak czy tak to chory temat! Bo są jednostki wojskowe, które wolałm bym atakować niż je ochraniać!

Awatar użytkownika

senex
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Postautor: senex » 06 lis 2015 07:56

Przyznam szczerze, że dopiero teraz przeczytałem wzmiankowany artykuł.
http://safetyandsecurity.pl/index.php/a ... okojny-sen
Faktem jest, że różnica między patrolem interwencyjnym a grupa interwencyjną powiązaną z rozporządzeniem jest wyraźna. Niestety, nie przekonałem się jednak do tezy, że grupa interwencyjna w rozumieniu rozporządzenia może działać jedynie na obiektach podlegających obowiązkowej ochronie, czyli wpisanych na listę wojewody.
Grupa Interwencyjna w odróżnieniu od patrolu interwencyjnego działa w granicach obszarów, obiektów oraz urządzeń z listy wojewody.

Po drugie, wykonywanie działań zgodnie z ustawą na obiekcie, który nie jest ustawowo wpisany na liście wojewody to działanie bezprawne. Należy pamiętać, że ustawa została sporządzona w celu zabezpieczenia ważnych dla Państwa, czy też użyteczności publicznej obszarów, obiektów bądź urządzeń.

Kontrahent, w SIWZ życzy sobie by na jego obiekcie za "cieci" robili kwalifikowani pracownicy ochrony, z poświadczeniem bezpieczeństwa, system alarmowy był podłączony do stacji monitorowania alarmów i na sygnał alarmu przyjechała grupa interwencyjna w rozumieniu zapisów rozporządzenia . Obiekt nie podlega obowiązkowej ochronie, nie jest wpisany na listę wojewody. Na obiekcie obowiązuje plan ochrony sporządzony przez kontrahenta, a jako, że obiekt nie jest wpisany, nie jest uzgodniony.
Pracuje na dwóch takich obiektach.

Awatar użytkownika

TERMINATOR
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: TERMINATOR » 06 lis 2015 10:30

Też do końca, po namyśle nie nie jestem przekonany, że GI tylko na obiektach obowiązkowej ochrony. A co z innymi obiektami? Po drugie jest napisane w artykule o patrolu interwencyjnym, ale skąd ten pododdział się wziął, bo w ustawie nie ma mowy o nim jest tylko o GI. Odniosłem wrażenie ze Agencje Ochrony same sobie nazwały grupę jako "patrol interwencyjny". nie rozumiem czemu ma służyć zmiana definicji, że GI wysyła się na obiekty obowiązkowej ochrony nie podając definicji innego ugrupowania do powszechnych obiektów.

Awatar użytkownika

TERMINATOR
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: TERMINATOR » 06 lis 2015 10:35

Do momentu zmiany GI w definicji, GI wysyłana była na obiekt podlegający ochronie i kropka. Nie było rozróżnienia jaki - czyli każdy. Dzisiaj szefowi o tym problemie powiedziałem to on upiera się, że jak nigdzie nie podana jest inna formacja oprócz GI w ustawie to ona dalej działa na takich samych zasadach jak poprzednio. Podajcie proszę podstawę prawną skąd wziął się PATROL INTERWENCYJNY.

Awatar użytkownika

TERMINATOR
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: TERMINATOR » 06 lis 2015 10:48

A najbardziej dziwi mnie ten cytat z artykułu "Po drugie, wykonywanie działań zgodnie z ustawą
na obiekcie, który nie jest ustawowo wpisany na liście wojewody to działanie bezprawne. Należy pamiętać,że ustawa została sporządzona w celu zabezpieczenia ważnych dla Państwa, czy też użyteczności publicznej obszarów, obiektów bądź urządzeń. Nie na odwrót, tj. stworzono licencję, a
do licencji przyporządkowano obiekty lub zezwolono na własną interpretację co może i kiedy pracownik
ochrony z licencją I lub II stopnia". Skąd autor wziął takie przekonanie bo nigdy z takim czymś nie spotkałem się, a pisząc artykuł do ogólnopolskiej gazety domniemam, że ma sprawdzone informacje. Tyle tylko, że nigdzie nie podaje przypisów literatury skąd dany wniosek (myśl) jest. Chyba nie jest to jego subiektywna interpretacja przepisów.

Awatar użytkownika

senex
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Postautor: senex » 06 lis 2015 11:16

TERMINATOR pisze:. Podajcie proszę podstawę prawną skąd wziął się PATROL INTERWENCYJNY.

Nie jest potrzebna podstawa prawna do utworzenia takiego tworu.
Za wszystkim stoi ekonomia. GI to dwóch, uzbrojonych, stosownie wyekwipowanych ludzi. Patrol interwencyjny jak napisano może być jednoosobowy. Koszta, koszta i jeszcze raz koszta.

Awatar użytkownika

TERMINATOR
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: TERMINATOR » 06 lis 2015 17:18

No dobrze niech będzie będzie ze patrol interwencyjny to dziki twór, ale co z moimi poprzednimi pytaniami, że ustawa dotyczy tylko obiektów o obowiązkowej ochronie, GI nie może interweniować na obiektach nie wpisanych na listę. Przecież ten artykuł to wydaje mi się że z przepisami nic wspólnego nie ma. Napisał sobie gość, który w nosie ma przepisy, a i wiedza praktyczna chyba znikoma. Podaje takie bzdurne przykłady, że aż dziwne się ze nasza szanowna koleżanka przytacza artykuł jako kompendium wiedzy. Przykład GI, która chroni jednostkę wojskową, czyli podaje posterunek stały, że niby jeszcze miał by jeździć na alarmy - nonsens. Beznadziejny przykład, przecież rozmowa dotyczy to GI na aucie. Albo podaje przykład, że patrol interwencyjny jedzie na alarm do domu prywatnego i sprawdza czy brama zamknięta itp. A co jak napotykają włamywaczy - ucieczka? bo przecież w patrolu to jeden człowieczek jeszcze prawdopodobnie nieuzbrojony. Co to za ochrona, za co ludzie takim agencjom płacą? A cha i jeszcze na jakich przepisach ten patrol interwencyjny miałby działać jak niby ustawa obiektów prywatnych nie obejmuje - jako zwykły obywatel?

Wróć do „Blog wOchronie.pl”