12 zł brutto za roboczogodzinę

Awatar użytkownika

piotrek27
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 2769
Rejestracja: 15 gru 2010 13:59
Podziękował: 40 razy
Otrzymał/a podziekowań: 104 razy
Status: Offline

Re: 12 zł brutto za roboczogodzinę

Postautor: piotrek27 » 17 lut 2016 12:18

Ostatnio w pewnym mieście wojewódzkim na stronie urzędu pracy odnalazł em ofertę pracy w ochronie na um o dzieło za 5zl brutto i myślicieli że nagle w lipcu ogłoszenia będą pojawiać się ze stawka 12brutto ???


Jan M.
Generał Broni
Generał Broni
Posty: 6364
Rejestracja: 19 paź 2015 13:38
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał/a podziekowań: 536 razy
Status: Offline

Re: 12 zł brutto za roboczogodzinę

Postautor: Jan M. » 17 lut 2016 13:32

"Wstyd. Łódzkie instytucje publiczne płacą ochronie grosze".

Sprzątaczki i ochroniarze pracują za kilka złotych Łódzki okręg partii Razem wystosował apel do kandydatów na stanowisko rektora Uniwersytetu Łódzkiego, aby podnieść pensje pracownikom ochrony. Obecnie zarabiają oni 5,35 zł za godzinę pracy. Z ankiet, zebranych przez działaczy partii Razem, wynika, że ochroniarz na uniwersytecie pracuje średnio 190 godzin w miesiącu, za co otrzymuje około 700 zł na rękę. Niestety, to niejedyna instytucja, która wyłoniła zewnętrzną firmę, płacącą grosze za ochronę lub sprzątanie.


- Wśród kryteriów, które stanowiły podstawę oceny, znalazła się cena, wysokość ubezpieczenia OC, certyfikat jakości, czas działalności firmy na rynku oraz doświadczenie w ochronie obiektów. Największą wagę przypisano cenie - 70 procent. Zwycięska firma wyprzedziła firmę uplasowaną na drugiej pozycji tylko w tym wymiarze - powiedział Michał Rachalewski z łódzkiego okręgu partii Razem.


W połowie ubiegłego roku eksperci Konfederacji Lewiatan piętnowali Łódzki Urząd Wojewódzki (ŁUW) za podpisanie umowy z firmą, która zatrudniała ochroniarzy za 7,97 zł za godzinę. Jeszcze mniej płaciła Administracja Zasobów Komunalnych Łódź-Górna. Pracownikom ochrony płacono 5,91 zł bez VAT za godzinę. Lewiatan zwrócił uwagę, że w obu przypadkach nie zawarto wymogu zatrudnienia na umowę o pracę i klauzul społecznych. Urząd Wojewódzki wyciągnął z tego wnioski.


Uniwersytet Łódzki, przygotowując przetarg na zewnętrzne usługi ochroniarskie, rozważał możliwość uwzględnienia kryterium społecznego, jednak według naszego rozeznania mogłoby to podnieść koszt usługi nawet dwukrotnie. Należy podkreślić, że UŁ jest jednostką sektora finansów publicznych i jest zobowiązany przepisami prawa do zachowywania dyscypliny finansowej - wyjaśnił Tomasz Boruszczak, rzecznik uczelni.


Pracownicy ochrony gorsi od sprzątaczek ? [drapanie]
- W postępowaniu na usługę utrzymania czystości w obiektach ŁUW zamawiający wymagał, aby osoby realizujące czynności w ramach wykonywania przedmiotu umowy były zatrudnione na podstawie umów o pracę. Zamawiający wymagał nie tylko zatrudnienia osób na podstawie umów o pracę, ale wskazał również wymiar etatów dla poszczególnych zatrudnionych osób w celu uniknięcia nadmiernego wykorzystania pracowników - mówi Bartłomiej Pawlak z oddziału komunikacji społecznej ŁUW.


- Trwa przygotowywanie postępowania przetargowego na świadczenie usługi ochrony obiektów i klauzule społeczne zostaną zastosowane na podobnych zasadach.

Pożyjemy, zobaczymy jak będzie.

Czytaj więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/edukacja/a ... e,9406840/

Wróć do „Blog wOchronie.pl”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości