Minimalna stawka nie dla ochrony osób i mienia?

Awatar użytkownika

Topic author
Gard
Porucznik
Porucznik
Posty: 582
Rejestracja: 26 lut 2012 08:39
Podziękował: 46 razy
Otrzymał/a podziekowań: 77 razy
Status: Offline

Re: Minimalna stawka nie dla ochrony osób i mienia?

Postautor: Gard » 31 sty 2016 11:02

O i mądrego to miło posłuchać .Tak to właśnie widzę tylko nie potrafię tak ładnie ubrać w słowa.Powtórzę po raz któryś tam , potrzebna jest zmiana w ustawie o ochronie .Niech wrócą dawne "profesje" stróżów ,dozorców itp.tym mogłyby się zająć inne firmy o innej specyfice usług i co za tym idzie w innej cenie za usługę.
Wszyscy ci ludzie nie wymagający żadnych kwalifikacji też są w jednym worku - ochrona.
Ochroniarzem powinna być osoba ,która ma skończony kurs ,posiada niezbędną wiedzę do wykonywania czynności z tą wiedzą związanych.Może należałoby wprowadzić stopnie kwalifikacji odnośnie wykonywanej pracy.W odpowiednim wieku i posiadanej wiedzy ktoś ochrania osoby,mienie użyteczności publicznej ,ale ktoś inny z większą wiedzą i wyszkoleniem zajmuje się ochroną np. konwojowaniem wartości pieniężnych ( taki przykład ) , inna osoba pracuje w dajmy na to SUFO itd ,itp.
Sam wiele razy się przekonałem,że tzw ofik na obiekcie pomijając,że śpi tak że trudno go dobudzić to nie bardzo kojarzy gdzie co jest na jego terenie i kto kim jest i za co odpowiada, oni czasami nawet nie pamiętają kto jest ich przełożonym ?!
Ale nie chodzi mi o znęcanie sie nad tymi starszymi i czasami schorowanymi ludźmi .Chodzi mi o rozdział pracy i obowiązków . Na niektórych obiektach na prawdę lepiej tą pracę prac.ofi. wykona elektronika.I tak jak kolega wspomniał w swoim artykule okaże się ,że nie potrzeba rzeszy ochroniarzy a tam gdzie są na prawdę niezbędni będą ci z odpowiednią wiedzą i wyszkoleniem .Większe zarobki ,wiedza , prestiż i na pewno wyższy poziom usług , tam gdzie jest niezbędna a nie tylko dla lansu ,no bo czasami to na prawdę nie wiem po co niektórym ochrona .
Gard

Awatar użytkownika

Epitet
Generał
Generał
Posty: 14204
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 512 razy
Otrzymał/a podziekowań: 585 razy
Status: Offline

Re: Minimalna stawka nie dla ochrony osób i mienia?

Postautor: Epitet » 31 sty 2016 11:36

Strachy na lachy...

link http://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wsz ... 12-zl.html

Minimalna stawka godzinowa 12 zł została zapowiedziana przez premier Beatę Szydło w expose.
Celem zmian jest przeciwdziałanie nadużywaniu umów cywilnoprawnych przez pracodawców.
To także ważny postulat związków zawodowych.

– Projekt zmian likwiduje nadużywanie stosowania kilkuzłotowych stawek np. w przypadku zatrudniania pracowników firm ochroniarskich czy sprzątających.

To sytuacja nie do zaakceptowania i musimy ją zmienić – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak jest obecnie?

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę określa zasady ustalania go wyłącznie dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia jest ustalana w stawce miesięcznej, możliwe jest także ustalenie stawki godzinowej dla pracownika w oparciu o wymiar czasu pracy.
Obecnie płaca minimalna wynosi 1850 zł.

Co się zmieni?

Minimalna stawka godzinowa 12 zł obejmie umowy zlecenia oraz umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu, z pewnymi wyłączeniami.

Stawka minimalnego wynagrodzenia osób fizycznych wykonujących pracę na podstawie tych umów wynosić będzie 12 zł brutto za godzinę.
Przepisy mają być stosowane do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia (wg stawki godzinowej, miesięcznej, tygodniowej itp.).

100 proc. minimalnego wynagrodzenia w pierwszym roku

Projekt ustawy uchyla przepis, zgodnie z którym wysokość wynagrodzenia pracownika w pierwszym roku jego pracy nie może być niższa niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Pozwoli to znieść zróżnicowanie wynagrodzenia minimalnego ze względu na staż pracy.
Po wejściu w życie zmiany wszyscy pracownicy - niezależnie od stażu pracy - będą mieli prawo do 100 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy

Projekt przewiduje także zmiany w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy.
W propozycji znalazły się przepisy nakładające na PIP zadania oraz uprawnienia w zakresie kontroli przestrzegania obowiązku zapewnienia minimalnej stawki godzinowej.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Projekt zmian został właśnie skierowany do konsultacji społecznych.
Pełną treść projektu można znaleźć tutaj.

Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2016 r., przy czym przepisy dotyczące rezygnacji z możliwości różnicowania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę według stażu pracy wejdą w życie 1 stycznia 2017 r.


Komentarze;

link http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/godzino ... 12923.html

link http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/minimalna ... 12317.html

Wyższa pensja albo utrata pracy
W ocenie skutków regulacji projektu czytamy, że "wzrost płacy minimalnej wpłynie pozytywnie na sytuację dochodową pracowników, jednak może także zwiększyć ryzyko utraty pracy".

W uzasadnieniu projektodawca tłumaczy:
"To, który z efektów będzie przeważał zależy od wielu czynników: dostosowanie zmian w poziomie tego wynagrodzenia do sytuacji przedsiębiorstw, sytuacja makroekonomiczna kraju, elastyczność rynku pracy, stopień ochrony pracowników przed zwolnieniami itp. Biorąc pod uwagę dobrą sytuację na rynku pracy oraz pozytywne prognozy (zarówno krajowe jak i międzynarodowe), oraz wyższy poziom kwalifikacji kolejnych roczników wchodzących na rynek pracy (większy odsetek osób z wykształceniem wyższym, znajomością języków obcych, etc.) w porównaniu do sytuacji w przeszłości, potencjalne negatywne efekty wprowadzenia rozwiązań nie powinny być znaczące."


skutki finansowe...

Skutki finansowe
Skutki finansowe wprowadzenia stawki godzinowej w przypadku umów o świadczenie usług i umów zlecenia są trudne do oszacowania, ponieważ nie są dostępne pełne dane liczbowe o pracujących na podstawie tych umów oraz ich wynagrodzeniach, a ponadto trudno przewidzieć sposób postępowania uczestników takich umów po zmianie prawa.

Nie są także dostępne dane statystyczne dotyczące liczby osób wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia lub umów o świadczenie usług, w ramach których ustalany jest czas pracy usługodawcy - czytamy w OSR.

Ministerstwo szacuje, że wynikiem zmian (zakładając, że wejdą w życie w styczniu 2017 roku) będzie wzrost wydatków pracodawców w 2017 roku o 487 mln zł oraz wzrost dochodów netto osób, które bez zmiany zasad otrzymywałyby wynagrodzenie na poziomie 80 proc. wynagrodzenia minimalnego w 2017 roku ogółem o 282 mln zł.


Departament Zezwoleń i Koncesji MSWiA nie prowadzi statystyk związanych z pracownikami ochrony - dlatego te szacunki sa takie trudne do przewidzenia dla rządu przy podejmowaniu decyzji...

Ale rządu specjalnie to nie "boli" ... albo jak kto chce ... "wali".
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

senex
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Posty: 4848
Rejestracja: 02 gru 2013 11:40
Podziękował: 189 razy
Otrzymał/a podziekowań: 537 razy
Status: Offline

Re: Minimalna stawka nie dla ochrony osób i mienia?

Postautor: senex » 31 sty 2016 11:59

Tak się zastanawiałem, czy wprowadzenie stawki 12 zł w branży spowoduje zwolnienia i doszedłem do wniosku, że tak. Jednak zdecydowanie, nie w prorokowanych przez co niektórych ilościach rzędu 45 000 osób i to tylko wobec ozusowania zleceń. Jak podają sam Konsalnet zwolnił 2300 osób a City Security 700, właśnie z tego powodu. O ile to prawda to skąd tyle ich ogłoszeń.

Ale zmierzam do czego innego. Moim zdaniem istotnym jest określenie w jakim segmencie branży te zwolnienia będą miały miejsce. Cieć na parkingu może stracić prace, lecz kto zabroni właścicielowi parkingu podnieść abonament. Cieć na budowie może stracić pracę . Tam gdzie ubezpieczenie będzie tańsze niż ochrona. Tam gdzie ochronę da się zastąpić systemem alarmowym. Moim zdaniem zwolnienia mogą nastąpić w segmencie gdzie są wymagane najniższe kwalifikacje. A ochrona jest ochrona z racji załapania się na ustawową definicję, czyli zatrudnienie przez koncesjonowanego przedsiębiorcę. Mimo wprowadzenia stawki 12 zł rachunek ekonomiczny na wielu obiektach nadal będzie promował ochronę z agencji. Mimo wszytko stworzenie WSO wymaga większych pieniędzy. Pracuje sobie na pewnym obiekcie. Nie ma żadnych przeciwwskazań by zamiast ochrony był tam pracownik tego zlecającego. Tylko właściwa organizacja zadań i czasu pracy i da się to zrobić. Jednak wtedy pracownik zlecającego jest odciągnięty od swoich głównych zadań, a pracownik ochrony zatrudniony przez agencję i tak będzie tańszy od pracownika zlecającego. W wielu przypadkach tylko po to jest zatrudniana ochrona.

Dlaczego największe agencje ochrony boją się minimalnej stawki? Ponieważ boją się tego że kontrahenci zaczną kalkulować i z wyliczeń wyjdzie im że znaczniej taniej będzie stworzyć WSO niż wynajmować agencję. W szczególności chodzi tutaj o obiekty Państwowe.


Moim zdaniem nie dlatego. WSO zawsze będzie droższe od agencji ochrony. Składają się na to między innymi urlopy, składka zdrowotna, nadgodziny, godziny noce i inne składniki. Taka WSO oceniam na 15-30% droższą.

Z drugiej strony z przyjemnością przyjmuje telefony od właścicieli lub prezesów mniejszych firm, którzy są jak najbardziej za wprowadzeniem minimalnej stawki ponieważ wiedzą że będą mogli konkurować z dużymi firmami jakością usług a nie ceną.


I to moim zdaniem jest główny powód niepokoju wielkich firm. Wprowadzenie stawki minimalnej powoduje, że wielcy nie mogą konkurować ceną, co jest nagminne. Wchodzi na obiekt z cena dumpingową a płaci z zysku z innych obiektów. Lokalna firma będzie konkurowała jakością usług i być może nawet cena z uwagi na koszty „nadbudowy”. Nie będą się martwić udziałowcami czy tez akcjonariuszami.

Myślę sobie, ze istotnym jest także zapis odnośnie czasu pracy.

2. Przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna będący stroną amowy, o której mowa w ust. 1, prowadzą pisemną ewidencję liczby godzin przepracowanych przez osobę 1 izyczną przyjmującą zlecenie lub świadczącą usługi albo przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą i osobiście świadczącą usługi; taka osoba pisemnie potwierdza liczbę przepracowanych godzin.

Jakoś dziwnie czuje, ze co niektórzy zleceniodawcy mogą się nagle dowiedzieć, ze ich obiektu pilnują dwie firmy ochrony. A to tylko dlatego by agencje ochrony nie musiały płacić za nadgodziny. Jakby tak poszukać to znalazłoby się więcej powodów do niepokoju dla dużych. Co cienko widzę te ich konsolidacje na rynku.
Każda przebyta do końca droga prowadzi dokładnie donikąd

Awatar użytkownika

Robercik
Kapitan
Kapitan
Posty: 853
Rejestracja: 23 gru 2015 23:00
Podziękował: 730 razy
Otrzymał/a podziekowań: 39 razy
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline

Re: Minimalna stawka nie dla ochrony osób i mienia?

Postautor: Robercik » 31 sty 2016 17:47

Są już zwolnienia ochrony, stroży przez ozusowanie, np. w Konsalnecie i to ponad 3. osob, wiem od swojego byłego kierownika, pewnie w innych też pozwalniają lub juz to zrobili, logicznie myśląc, w połowie roku znowu bedą zwolnienia, bo wejdzie stawka 12. zł. To jest Przerażajace.

Gard...a co chcesz od tzw. Cieciów?? Sam zyj i daj Im żyć i egzystować, też potrzebują zarobić na utrzymanie i swoje oplaty.

Awatar użytkownika

jachu34
Plutonowy
Plutonowy
Posty: 239
Rejestracja: 10 gru 2011 18:59
Podziękował: 13 razy
Otrzymał/a podziekowań: 32 razy
Status: Offline

Re: Minimalna stawka nie dla ochrony osób i mienia?

Postautor: jachu34 » 31 sty 2016 18:30

Najgłośniej o zwolnieniach mówią prezesi firm, ochrony, menadżerowie, kierownicy...........
Pamiętam wywiad z prezesem Konsalnetu panem Pogonowskim. Wtedy chodziło o ozusowanie zleceń. Też roztaczał czarne wizje, redukcje PO o bodajże 30%, mówił o kontrahentach rezygnujących z ochrony.
Mija już miesiąc od ozusowania, a ja nie zauważyłem tych redukcji PO. Rozmawiam z kolegami z innych firm, z różnych obiektów, z GI czy konwojówki. Też nikt nie zauważył nic niepokojącego. W jednym tylko przypadku kontrahent zmienił obsadę z 3 do 2 ludków.
Może ten miesiąc to za wcześnie żeby wyrokować jakieś zmiany. Ale w tym przypadku nie byłbym aż takim pesymistą.
Myślę, że te dwie zmiany, czyli ozusowanie i stawka minimalna przyniosą redukcję na poziomie co najwyżej 10%.
Bardziej jestem ciekawy jak będzie wyglądała sytuacja po wprowadzeniu nowych, wyższych stawek.

Awatar użytkownika

DANY
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 12
Rejestracja: 23 mar 2012 21:23
Otrzymał/a podziekowań: 1 raz
Status: Offline

Re: Minimalna stawka nie dla ochrony osób i mienia?

Postautor: DANY » 31 sty 2016 18:45

Panowie, nie ma co się dziwić. Firmy zaczną ciąć koszty. I tak zamiast grupy transportowej /konwoju/ w składzie trzech osób wyjedzie grupa w dwie osoby. A skąd niby te konwoje jednoosobowe ?
Oszczędności odbiją się na naszym bezpieczeństwie, a i wypadków nadzwyczajnych będzie coraz więcej.

Awatar użytkownika

Robercik
Kapitan
Kapitan
Posty: 853
Rejestracja: 23 gru 2015 23:00
Podziękował: 730 razy
Otrzymał/a podziekowań: 39 razy
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline

Re: Minimalna stawka nie dla ochrony osób i mienia?

Postautor: Robercik » 31 sty 2016 19:06

DANY pisze:Panowie, nie ma co się dziwić. Firmy zaczną ciąć koszty. I tak zamiast grupy transportowej /konwoju/ w składzie trzech osób wyjedzie grupa w dwie osoby. A skąd niby te konwoje jednoosobowe ?
Oszczędności odbiją się na naszym bezpieczeństwie, a i wypadków nadzwyczajnych będzie coraz więcej.


DANY ...Masz rację, sprawy idą w złym kierunku, jachu34...masz moze rację, ale nie w 100%, to DANY ma rację. [OK]

Awatar użytkownika

PrzemekPL
Major
Major
Posty: 1144
Rejestracja: 26 mar 2013 20:18
Podziękował: 22 razy
Otrzymał/a podziekowań: 121 razy
Status: Offline

Re: Minimalna stawka nie dla ochrony osób i mienia?

Postautor: PrzemekPL » 31 sty 2016 19:21

Nie ogarniam tego wszystkiego. Narzekaliście na głodowe stawki i ogromną liczbę godzin do przepracoeania.
Teraz narzekacie na stawkę, która zapewni minimum. Ci z kwakifikacjami pracę napewno znajdą i nie musi to być Konsalnes, Impel czy inna Solidna firma.
"Korzystaj z dnia, jutro jeszcze dniem nie jest". - Horacy

Awatar użytkownika

piotrek27
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 2769
Rejestracja: 15 gru 2010 13:59
Podziękował: 40 razy
Otrzymał/a podziekowań: 104 razy
Status: Offline

Re: Minimalna stawka nie dla ochrony osób i mienia?

Postautor: piotrek27 » 31 sty 2016 20:09

Na przykładzie firmy w której kiedyś pracowalem widzę że przed 1.01.16 też był strach oto że emeryci na zleceniu stracą pracę i co?? Jak pracowali tak pracują (być może dlatego że to koledzy po fachu ktorzy służyli w armii z kierownikiem a ten ich chroni przed zwolnieniem) w innych firmach też pracują ludzie na smieciowce więc wzrost stawki chyba też nic nie zmieni bo firmy zdążą się przygotować na obejście tego

Awatar użytkownika

Robercik
Kapitan
Kapitan
Posty: 853
Rejestracja: 23 gru 2015 23:00
Podziękował: 730 razy
Otrzymał/a podziekowań: 39 razy
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline

Re: Minimalna stawka nie dla ochrony osób i mienia?

Postautor: Robercik » 31 sty 2016 22:14

Będą zwalniać, już czytam, i slysze, ze zwalniają. Nawet na tym forum czytałem i był link o Konsalnecie, zresztą moj Inspektor, też to mi wczoraj rzekł przez telefon.

Awatar użytkownika

PrzemekPL
Major
Major
Posty: 1144
Rejestracja: 26 mar 2013 20:18
Podziękował: 22 razy
Otrzymał/a podziekowań: 121 razy
Status: Offline

Re: Minimalna stawka nie dla ochrony osób i mienia?

Postautor: PrzemekPL » 01 lut 2016 01:15

Bać się o zwolnienia mogą wszelkie fujary i niedojdy bez kwalifikacji, którzy nie potrafią znaleźć sobie alternatywnego zajęcia od siedzenia w ciećbudzie.
"Korzystaj z dnia, jutro jeszcze dniem nie jest". - Horacy

Wróć do „Blog wOchronie.pl”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości