Reklama

Rozporządzenie wprowadzające czasowy zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym. Kraków, Wrocław

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Podziękował: 383 razy
Otrzymał/a podziekowań: 443 razy
Status: Offline

Rozporządzenie wprowadzające czasowy zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym. Kraków, Wrocław

Postautor: Epitet » 14 cze 2017 14:08

Wtorek, 06 czerwca 2017
Czasowy zakaz noszenia broni

link https://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci ... broni.html

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało rozporządzenie wprowadzające czasowy zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym.

Zakaz będzie obowiązywał na terenie województwa małopolskiego od 1 lipca 2017 r. do 13 lipca 2017 r. oraz we Wrocławiu od 5 lipca 2017 r. do 8 lipca 2017 r.

Zakaz będzie wprowadzony w związku z organizacją na terenie Polski 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie oraz Wrocław Global Forum i Forum Państw Trójmorza we Wrocławiu.

Wprowadzony zakaz zmniejsza ryzyko wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Posiadacze pozwoleń na broń nie będą mogli nosić i przemieszczać się z bronią, dzięki czemu wyeliminowane zostaną ewentualne przypadki utraty broni, a tym samym możliwość dostania się jej w ręce osób niepowołanych.

Informacja i komentarz do tego rozporządzenia.

link https://www.mswia.gov.pl/download/1/309 ... nienia.pdf

Dotyczy to ochrony osób i mienia (SUFO) a w szczególności konwojów wartości?
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Major
Major
Otrzymał/a podziekowań: 381 razy

Re: Rozporządzenie wprowadzające czasowy zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym. Kraków, Wrocł

Postautor: Razorblade1967 » 15 cze 2017 06:17

Epitet pisze:Dotyczy to ochrony osób i mienia (SUFO) a w szczególności konwojów wartości?

Nie dotyczy... absurdem byłoby gdyby dotyczył. Wystarczy zerknąć na art 33 UoBiA, na który powołuje się wydający zakaz:

Art. 33. 1. Jeżeli interes bezpieczeństwa państwa lub porządek publiczny tego wymagają, minister właściwy do spraw wewnętrznych może wprowadzić, w drodze rozporządzenia, na obszarze całego państwa lub na określonych obszarach, na czas określony, w odniesieniu do wszelkiej broni lub niektórych jej rodzajów zakaz jej noszenia lub przemieszczania w stanie rozładowanym.

2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wszystkich osób posiadających broń zgodnie z przepisami niniejszej ustawy, z wyłączeniem osób posiadających broń na podstawie świadectwa broni wydanego podmiotom, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1, 2 i 6, oraz z wyłączeniem osób, o których mowa w art. 39 ust. 1 i w art. 40.

Ustawa więc ogranicza możliwość wydawania zakazu i wyłącza z niego użytkowników broni na podstawie części przepisów ustawy:

Art. 29. 1. Świadectwo broni może być wydane:

1) przedsiębiorcom i jednostkom organizacyjnym, którzy na podstawie odrębnych przepisów powołali wewnętrzne służby ochrony, jeżeli broń jest niezbędna do wykonywania przez te służby zadań wynikających z planu ochrony;

2) przedsiębiorcom, którzy uzyskali koncesje na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia, jeżeli broń jest im niezbędna w zakresie i formach określonych w koncesji;
[...]
6) urzędom, instytucjom, zakładom, przedsiębiorcom i innym podmiotom, których pracownikom broń jest niezbędna do ochrony osobistej w związku z wykonywaniem przez nich obowiązków pracowniczych związanych ze szczególnym narażeniem na zamach przeciwko życiu lub zdrowiu;

Art. 39. 1. Członkowie misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz osoby zrównane z nimi na podstawie porozumień międzynarodowych mogą posiadać broń i amunicję na podstawie porozumień międzynarodowych lub na zasadzie wzajemności w celach:
1) ochrony osobistej;
2) łowieckich;
3) sportowych;
4) kolekcjonerskich;
5) pamiątkowych.

Art. 40. Cudzoziemcy niewymienieni w art. 39 ust. 1 mogą posiadać broń i amunicję, jeżeli są one niezbędne do wykonywania czynności związanych z ochroną misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, przedstawicielstw organizacji międzynarodowych, członków oficjalnych delegacji zagranicznych, a także do innych celów wynikających z porozumień międzynarodowych lub z zasady wzajemności, z uwzględnieniem przepisu art. 39 ust. 2 i przepisów wydanych na podstawie art. 39 ust. 3.

W skrócie takie zakazy nie dotyczą (bo nie mogą z mocy ustawy):
- wewnętrznych służb ochrony,
- agencji ochrony,
- uzbrojonych (służbowo) pracowników różnych instytucji,
- personelu dyplomatycznego,
- ochrony przedstawicielstw dyplomatycznych.

Warto jednak zaznaczyć, że projekt rozporządzenia posługuje się sformułowaniem "wszelkiego rodzaju broni", a więc dotyczyć on będzie również broni, na którą zezwolenia się nie wymaga, ale mieści się ona w definicji broni zgodnie z ustawą o broni i amunicji.

Awatar użytkownika

klansman
Porucznik
Porucznik
Podziękował: 11 razy
Otrzymał/a podziekowań: 95 razy

Re: Rozporządzenie wprowadzające czasowy zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym. Kraków, Wrocł

Postautor: klansman » 15 cze 2017 07:00

W jaki sposób posiadacze broni zostaną o tym poinformowani ? Każdy dostanie list polecony ?

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Major
Major

Postautor: Razorblade1967 » 15 cze 2017 07:36

klansman pisze:W jaki sposób posiadacze broni zostaną o tym poinformowani ? Każdy dostanie list polecony ?

Rozporządzenia dotyczące zakazu noszenia broni (jak i inne akty prawne) są publicznie dostępne (Internetowy System Artów Prawnych), a osoby które posiadają broń powinny się interesować wydawanymi przepisami dotyczącymi broni... Na takiej samej zasadzie, jak kierowca czy inny uczestnik ruchu drogowego powinien się interesować przepisami w zakresie ruchu drogowego.

Ponadto gdy wydawane są takie rozporządzenia (przecież to ani nie pierwszy, ani nie ostatni taki przypadek) to są podawane one do publicznej wiadomości za pomocą mediów ogólnopolskich oraz lokalnych (z regionu gdzie zakaz się wprowadza). Sporą rolę informacyjną odgrywają kluby sportowe i koła łowieckie, których zarządzający z zasady starają się informować o takich przypadkach swoich członków. Ponadto zwykle takie informacje są umieszczane na stronach internetowych właściwych Komend Policji.

Awatar użytkownika

klansman
Porucznik
Porucznik

Postautor: klansman » 15 cze 2017 15:10

Powinni się interesować ale mamy z roku na rok coraz bardziej bezmózgie społeczeństwo. I te ciągłe "bo ja nie wiedziałem", "a skąd ja to mam wiedzieć", "naprawdę ? kto by pomyślał" itp. Przed moim domem babka w kanał wpadła. Jakieś prace były więc kanał otwarty, cztery pachołki ze słupkami wokół niego i taśma wokoło. Z daleka widoczne ale ona szła na chama co ma obchodzić.

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Major
Major

Postautor: Razorblade1967 » 15 cze 2017 20:20

klansman pisze:Powinni się interesować ale mamy z roku na rok coraz bardziej bezmózgie społeczeństwo.

Bezmózgi nie powinny mieć prawa do posiadania broni... przykro, ale takie jest moje zdanie - posiadacza legalnej broni od 27 lat w naszym niedoskonałym kraju

klansman pisze:I te ciągłe "bo ja nie wiedziałem", "a skąd ja to mam wiedzieć", "naprawdę ? kto by pomyślał" itp.

Wiem, że społeczeństwo zidiociało - widzę to codziennie... w pracy, w sklepie, na dworcu kolejowych itd. Jednak jestem zdania, że "debilom" powinno się zabierać pozwolenia na broń... nie mam nic przeciwko temu. Broń powinna być dostępna dla praworządnych i zdrowych na umyśle ludzi, ale tym umysłowo ograniczonym nie powinno się wydawać pozwoleń, a jak wychodzi "w trakcie" to bez skrępowania należy odbierać. Jak kogoś przerasta śledzenie prawa dotyczącego broni palnej to w żadnym wypadku nie powinien mieć prawa do jej posiadania.

Awatar użytkownika

klansman
Porucznik
Porucznik

Postautor: klansman » 15 cze 2017 21:32

Z jednej strony jestem za wolnym dostępem do broni ale z drugiej boję się o moje i mojej rodziny zdrowie i życie. Ile debilów mogło by spowodować zagrożenie możemy sobie na szczęście tylko wyobrazić.

Awatar użytkownika

Cyborg
Pułkownik
Pułkownik
Podziękował: 364 razy
Otrzymał/a podziekowań: 134 razy

Postautor: Cyborg » 16 cze 2017 06:19

klansman pisze:Ile debilów mogło by spowodować zagrożenie możemy sobie na szczęście tylko wyobrazić.

Jak jakiś debil, będzie chciał spowodować zagrożenie, to użyje wszystkiego co ma pod ręką.
Nie będzie mu się chciało przechodzić tej całej procedury sprawdzającej, żeby dostać pozwolenie na broń palną.
O wiele łatwiej takiemu zkonstruować np.bombę ze śrub i saletry. Efekt jest o wiele większy i nie trzeba się starać o żadne pozwolenie.

Awatar użytkownika

klansman
Porucznik
Porucznik

Postautor: klansman » 16 cze 2017 06:39

Cyborg pisze:
klansman pisze:Ile debilów mogło by spowodować zagrożenie możemy sobie na szczęście tylko wyobrazić.

Jak jakiś debil, będzie chciał spowodować zagrożenie, to użyje wszystkiego co ma pod ręką.
Nie będzie mu się chciało przechodzić tej całej procedury sprawdzającej, żeby dostać pozwolenie na broń palną.
O wiele łatwiej takiemu zkonstruować np.bombę ze śrub i saletry. Efekt jest o wiele większy i nie trzeba się starać o żadne pozwolenie.

Mi chodzi o zakup broni na dowód a nie na dotychczasowych zasadach i nie o zamach tylko o zwykłą zabawe. Siedzą takie sebixy na ławce przed blokiem a jak popiją to wymyślą sobie żeby pobawić się bronią. Teraz bawią się nożami i paralizatorami. Albo dotychczasowe ustawki z maczetami zastąpią bronią. I strzelając się na osiedlu mogą postrzelić osoby postronne. Najgorsze były by te pierwsze lata jak społeczeństwo uczyło by się obycia z bronią i świadomością że to nie zabawka. Nie ma co porównywać nas do Ameryki bo tam broń to tradycja i tylko świry robią masakry a tego nie da się uniknąć.

Awatar użytkownika

Cyborg
Pułkownik
Pułkownik

Postautor: Cyborg » 16 cze 2017 07:16

klansman pisze:Mi chodzi o zakup broni na dowód a nie na dotychczasowych zasadach i nie o zamach tylko o zwykłą zabawe.

@kansman a kto tu na tym forum pisał, kiedykolwiek że broń palna powinna być dostępna na dowód ?

Na obecnych zasadach @klansman broń palną, do ochrony osobistej mogą otrzymać jedynie osoby, które mogą być zagrożone np. z racji wykonywania zawodu (prokurator, sędzia, komornik).
Mogą posiadać broń palną także osoby należące do klubów sportowych lub będące kolekcjonerami.

A tu chodzi o to żeby każdy , zwykły ale zbadany przez psychiatrę/psychologa, niekarany, prawy obywatel, po zaliczeniu egzaminu strzeleckiego mógł otrzymać pozwolenie na posiadanie broni.

I tutaj nie wchodzą w grę żadne osiedlowe "sebixy"... :)

Awatar użytkownika

klansman
Porucznik
Porucznik

Postautor: klansman » 16 cze 2017 08:23

Ja wiem na jakiej zasadzie otrzymuje się obecnie pozwolenie na broń. A jeśli chodzi o wolny dostęp to zwolenicy chcą na zasadach kupna na dowód. I to mnie przeraża. Na szczęście taka opcja jest prawie niemożliwa.

Awatar użytkownika

Cyborg
Pułkownik
Pułkownik

Postautor: Cyborg » 16 cze 2017 08:46

klansman pisze:A jeśli chodzi o wolny dostęp to zwolenicy chcą na zasadach kupna na dowód. I to mnie przeraża.

Nie bój się @klansman. Takie "coś" nie przejdzie.
Ja też należę do zwolenników, dostępu do broni ale na określonych zasadach - ale na pewno nie wyłącznie na "dowód".

A tak na marginesie.
Gdzie słyszałeś/czytałeś o takich zwolennikach, co chcą pozwolenia na posiadanie broni palnej na "dowód" ?
Bo ja nigdzie o czymś takim nie słyszałem ani nie czytałem... [drapanie]

Awatar użytkownika

klansman
Porucznik
Porucznik

Postautor: klansman » 16 cze 2017 09:25

W Usa kupujesz na dowód plus wypełniasz ankiete i jesteś sprawdzany w bazie Fbi co zajmuje kilka minut. Tylko 1% wniosków jest odrzucane. A na targach broni kupujesz bez ankiety i sprawdzania, od ręki. I za takim pomysłem są Korwiniści, Cejrowski i jego fani i jeszcze inni co nie pamiętam ich nazwisk.

Awatar użytkownika

Cyborg
Pułkownik
Pułkownik

Postautor: Cyborg » 16 cze 2017 09:57

klansman pisze:I za takim pomysłem są Korwiniści, Cejrowski i jego fani i jeszcze inni co nie pamiętam ich nazwisk.

Taa..ci panowie są nad wyraz "kontrowersyjni"..
Nie należy brać na poważnie, ich "wywodów".
Żyjemy w Polsce a nie w USA.

Wróć do „Zagadnienia Ogólne”