NIK skontrolowała MSWiA, Komendę Główną Policji, KG Straży Granicznej, KG Państwowej Straży Pożarnej, SOP. Rok 2021

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 15969
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 536 razy
Otrzymał/a podziekowań: 599 razy
Status: Offline

NIK skontrolowała MSWiA, Komendę Główną Policji, KG Straży Granicznej, KG Państwowej Straży Pożarnej, SOP. Rok 2021

Postautor: Epitet » 17 paź 2021 21:41

Najważniejsze ustalenia kontroli
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

15.10.2021 rok

Minister stworzył procedury nadzoru nad działalnością podległych mu służb, w tym nad funkcjonującymi w nich systemami szkolenia i doskonalenia zawodowego.
Wyznaczone jednostki organizacyjne ministerstwa analizowały dokumenty sprawozdawcze, wyciągały z nich wnioski, a w razie potrzeby formułowały zalecenia.
Skargi i wnioski związane ze szkoleniem i doskonaleniem zawodowym funkcjonariuszy były prawidłowo rozpatrywane.
W okresie objętym kontrolą przedstawiciele MSWiA nie przeprowadzili jednak kontroli dotyczących bezpośrednio systemu szkolenia i doskonalenia zawodowego mających na celu jego kompleksowe zbadanie.
Jedynie w poszczególnych kontrolach uwzględniano ten temat, jako jeden z wielu elementów badania. Minister nie prowadził także bezpośredniej ewaluacji systemu szkolenia i doskonalenia zawodowego w służbach, opierając się w swoich analizach wyłącznie na sprawozdaniach Komendantów Głównych Policji, PSP, SG i Komendanta SOP oraz ocenach Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

link https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/bezp ... iuszy.html

Istotnym problemem jest brak (zwłaszcza w Policji i Służbie Ochrony Państwa) spójnych systemów szkoleń, powiązanych ze ścieżką rozwoju zawodowego funkcjonariuszy, umożliwiających im stałe podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie umiejętności.

Systemy te powinny nie tylko umożliwiać funkcjonariuszowi właściwe wykonywanie obowiązków na aktualnie zajmowanym stanowisku, ale również przygotowywać go do nowych zadań w ramach ścieżki rozwoju zawodowego.
Brak tego rodzaju spójnych, wielopoziomowych systemów obowiązkowych szkoleń, wynikający głównie z problemów kadrowych i infrastrukturalnych resortowego szkolnictwa.

NIK zwraca uwagę, że Minister od 1995 r. nie wydał przepisów wykonawczych do ustawy Prawo budowlane, dotyczących strzelnic.
W konsekwencji tego zaniechania, sięgającego ponad dwudziestu pięciu lat, strzelnice były i są eksploatowane bez powszechnie obowiązujących regulacji prawnych, w szczególności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa ich użytkowników oraz osób przebywających w ich otoczeniu
.

Powołany przez ministra Koordynator Ratownictwa Medycznego MSWiA nierzetelnie realizował swoje obowiązki.

Obowiązkiem koordynatora było opiniowanie planów szkoleń sporządzanych przez koordynatorów RM poszczególnych służb przed ich zatwierdzeniem przez komendantów służb.
Plany szkoleń w zakresie ratownictwa medycznego sporządzone przez koordynatorów RM Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej koordynator MSWiA zaopiniował jednak z opóźnieniem od 6 do 18 miesięcy od rozpoczęcia roku, w którym plany te miały obowiązywać. Opiniowanie planów szkoleń, które w całości lub w znacznej części już się odbyły, nie znajduje żadnego praktycznego uzasadnienia. Koordynator nie podjął żadnych działań w celu wcześniejszego wyegzekwowania od koordynatorów podległych służb planów szkoleń na dany rok, przed ich realizacją.
Wynikało to z braku nadzoru merytorycznego ze strony koordynatora MSWiA nad wykonywaniem zadań przez koordynatorów Policji i PSP. Jednocześnie niewłaściwa realizacja zadań przez koordynatorów medycznych, ma negatywny wpływ na poziom przeszkolenia funkcjonariuszy w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
W Policji tylko ok. 5,3 proc. funkcjonariuszy posiada takie przeszkolenie, w Straży Granicznej - 5,8 proc, w SOP - 13 proc.

Jedynie w Państwowej Straży Pożarnej osiągnięto wysoki stopień przeszkolenia w tym zakresie - 98 proc. Funkcjonariuszy jest przygotowana do profesjonalnego udzielania pierwszej pomocy.


Zainteresowani mogą zapoznać się z całym raportem na podanym linku.
Coś słabiutko wypada szkolenie strzeleckie.
A i ratownictwo medyczne nie jest powszechne.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Wróć do „Państwowe Służby Mundurowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości