Projekt „ Support for European Union action in the field of CBRN security managers education”. Łódź

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 14193
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 512 razy
Otrzymał/a podziekowań: 585 razy
Status: Offline

Projekt „ Support for European Union action in the field of CBRN security managers education”. Łódź

Postautor: Epitet » 11 paź 2018 12:11

Zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiacyjne, nuklearne ...
j
11 października 2018 roku
w auli im. Prof. Szuberta na terenie Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się konferencja podsumowująca projekt „ Support for European Union action in the field of CBRN security managers education”.
Wzięli w niej także udział przedstawiciele Policji :
Dowódca Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Łodzi podinsp.. Marek Wojcieszek wraz z Zastępcą podinsp.Krzysztofem Jarmuszem oraz przedstawiciel Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP mł. asp. Rafał Sobieraj /ekspert Chemical Biological Radiological Nuclear /.

link http://www.lodzka.policja.gov.pl/ld/inf ... earne.html

31 specjalistów z krajów Unii Europejskiej zostało przygotowanych do profesjonalnego radzenia sobie w sytuacjach największych zagrożeń dla ludzi.


Uszkodzony reaktor, broń biologiczna, materiały - w minionym roku akademickim po raz pierwszy można było uczyć się tego, w teorii i praktyce, w ramach studiów „CBRN security manager”.
Koordynatorem zajęć był Uniwersytet Łódzki.

Pierwszą grupę słuchaczy stanowili funkcjonariusze Polskiej Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu oraz innych instytucji państwowych związanych ze zwalczaniem tego typu zagrożeń.

Kształciły się tam również osoby związane z bezpieczeństwem wewnętrznym, pochodzące z krajów członkowskich Unii Europejskiej (Hiszpania, Portugalia, Węgry, Chorwacja, Francja, Słowacja, Estonia, Włochy).

Wiedzę przekazywali między innymi byli żołnierze jednostki GROM.
Zgłoszeń było 3 razy więcej niż dostępnych miejsc.
Wciąż pojawiają się zapytania o kolejne edycje zajęć.

Głównym celem projektu SE-CBRN-URE było stworzenie unikatowych na skalę europejską 12-miesięcznych międzynarodowych, interdyscyplinarnych studiów podyplomowych z zakresu CBRN-E (czyli tematyki zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych oraz związanych z materiałami wybuchowymi) dedykowanych dla osób zawodowo związanych z tymi zagadnieniami.

https://www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szcz ... -z-policja

Część biologiczna została przeprowadzona przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

W tej części zaplanowane były bloki tematyczne związane z zagadnieniami z Toksykologii, Mikrobiologii, Genetyki, jak również praktyczne zajęcia z metod detekcji materiału biologicznego.

Praktyczne zajęcia z pobierania próbek biologicznych oraz z detekcji czynnika biologicznego w trakcie działań polowych zostały przeprowadzone przez Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii.

Część chemiczna i radiologiczna została przeprowadzona przez Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii.

W tej części zaplanowano bloki tematyczne związane z bojowymi środkami trującymi, toksycznymi środkami przemysłowymi, detekcją toksycznych środków chemicznych, detekcją promieniowania jonizującego oraz dekontaminacją ludzi i sprzętu.

Tematy związane z działaniami sapersko-pirotechnicznymi zostały przeprowadzone w Międzynarodowym Instytucie Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego na Słowacji.

Procedury antyterrorystyczne, zarządzanie służbami na miejscu zdarzenia CBRN oraz praktyczne ćwiczenia w środowisku ataku terrorystycznego z czynnikiem CBRN zostały przeprowadzone przez Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji wraz z ekspertami z Uniwersytetu Łódzkiego.

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie odpowiadała natomiast za zajęcia związane z zarządzaniem kryzysowym, międzynarodowymi aspektami prawnymi dotyczącymi CBRN-E oraz zabezpieczeniem i zbieraniem dowodów kryminalistycznych na miejscu zdarzenia CBRN-E.

Dzięki środkom przyznanym w ramach projektu będzie możliwe stworzenie i opublikowanie ramowego programu studiów podyplomowych „Menadżer bezpieczeństwa CBRN”.

Trwałym efektem projektu będzie opracowany i opublikowany specjalistyczny skrypt dla słuchaczy obejmujący wszystkie przedmioty prowadzone na studiach, jak również zawierający wszystkie instrukcje i procedury laboratoryjno-poligonowe.

Umożliwi to kontynuację kształcenia w oparciu o wypracowane programy i materiały edukacyjne.

Uzyskane rezultaty projektu w postaci wypracowanych materiałów zostaną udostępnione na stronie internetowej projektu w formie platformy e-lerningowej zapewniającej wszystkim uczestnikom studiów korzystanie z nowoczesnych form samokształcenia.

/Źródło UŁ/


W dniach 10-11 października 2018 r. w naszej Uczelni gościł dr hab. Vladimír Blažek – przedstawiciel Akademii Korpusu Policji w Bratysławie.

link https://www.wspol.edu.pl/g/aktualnosci/ ... ratyslawie

Wizyta przedstawiciela Katedry Administracji Publicznej i Zarządzania Kryzysowego Akademii Korpusu Policji w Bratysławie odbywała się w ramach współpracy międzynarodowej między naszą Uczelnią i Akademią ze Słowacji.

Pierwszego dnia wizyty insp. dr Marek Fałdowski – Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz dr hab. Vladimír Blažek – przedstawiciel Akademii Korpusu Policji w Bratysławie spotkali się, aby omówić sprawy istotne dla obu Uczelni.

Ponadto naszemu gościowi zaprezentowano bazę dydaktyczną WSPol, a w szczególności nowoczesne symulatory wykorzystywane w procesie nauczania, szkolenia i doskonalenia zawodowego.

Głównym celem przedsięwzięcia było omówienie realizowanych przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie oraz Akademię Korpusu Policji w Bratysławie działań badawczych z zakresu zarządzania kryzysowego, krajowej i międzynarodowej kooperacji w obszarze administracji publicznej, a także przygotowanie planów długoterminowej współpracy naukowej.


Szkolenie na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowej.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Wróć do „Terroryzm”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości