Klub Strzelecki w Łodzi lub Płocku

Awatar użytkownika

Topic author
MMAciek
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 34
Rejestracja: 01 lut 2018 14:59
Podziękował: 8 razy
Otrzymał/a podziekowań: 6 razy
Status: Offline

Klub Strzelecki w Łodzi lub Płocku

Postautor: MMAciek » 11 sie 2018 11:19

Witam, chciałbym dołączyć do jakiegoś Klubu Strzeleckiego w Łodzi (bądź w Płocku, też byłoby dobrze). Jaki moglibyście mi polecić? Szczególnie zależy mi na tym, aby klub strzelecki miał status klubu kolekcjonerskiego (sportowego niekoniecznie), abym w przyszłości mógł się starać o pozwolenie na broń kolekcjonerską. No i fajnie by było gdyby dzięki członkostwu przysługiwały jakieś zniżki na strzelnice.

Z pozdrowieniami.

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Brygady
Generał Brygady
Posty: 3888
Rejestracja: 18 paź 2011 19:45
Podziękował: 10 razy
Otrzymał/a podziekowań: 799 razy
Status: Online

Re: Klub Strzelecki w Łodzi lub Płocku

Postautor: Razorblade1967 » 11 sie 2018 12:23

MMAciek pisze:Szczególnie zależy mi na tym, aby klub strzelecki miał status klubu kolekcjonerskiego (sportowego niekoniecznie), abym w przyszłości mógł się starać o pozwolenie na broń kolekcjonerską. No i fajnie by było gdyby dzięki członkostwu przysługiwały jakieś zniżki na strzelnice.

Masz trochę sprzeczne wymagania... "klub strzelecki" to z założenia jest stowarzyszenie nastawione na kwestie klubu sportowego, szczególnie jak chciałbyś znaleźć taki, gdzie są zniżki na strzelnicę... czyli działalność polega na strzelaniu czyli uprawianiu sportu strzeleckiego w różnych formach.

Natomiast jeżeli potrzebujesz należeć do stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim, to jest prostsze rozwiązanie czyli znaleźć takowe stowarzyszenie i do nie go wstąpić. Z zasady to zdecydowanie mniejsze koszty niż członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim. Dlaczego? Bo strzelnice nastawione są na strzelanie... i jeżeli szukasz takiej gdzie jako członek stowarzyszenia będziesz miał zniżki to raczej szukasz właśnie stowarzyszenia o charakterze strzeleckim. Z zasady strzelnice prowadzące również stowarzyszenie o charakterze strzeleckim dają zniżki swoim członkom, z racji regularnego utrzymywania obiektu za pomocą składek członkowskich. W moim mieście korzystanie z obiektu jest nieodpłatne (z własną bronią), a przy broni będącej własnością strzelnicy są zniżki w stosunku do opłat dla osób "z ulicy". Jest to w sumie standard na większości strzelnic, gdzie funkcjonują równocześnie stowarzyszenia o charakterze strzeleckim.

Zdarza się, że strzelnice prowadząc jednocześnie stowarzyszenia o charakterze strzeleckim, jednocześnie mają też stowarzyszenie o charakterze kolekcjonerskim. Przy czym czasem jest to niejako z automatu czyli stowarzyszenie ma podwójny charakter (tak jak w moim mieście iw w moim macierzystym klubie strzeleckim), co jest wpisane do statutu- osoba będąca członkiem stowarzyszenia spełnia zarówno warunki bycia członkiem stowarzyszenia o charakterze strzeleckim (potrzebne do broni sportowej) oraz stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim (potrzebne do broni kolekcjonerskiej). Można więc wystąpić zarówno o broń sportową, jak i kolekcjonerską.

Przy czym w przypadku występowania o broń kolekcjonerską konieczny jest egzamin, który jest stosunkowo kosztowny bo opłata skarbowa wynosi 1150 zł, natomiast mając już broń sportową lub występując o takową równocześnie warunkiem jest patent strzelecki (400 zł) i licencja PZSS (60 zł) - tyle, że to zwalnia z egzaminu na Policji. Przy czym do sportowej bezwarunkowo, a w przypadku kolekcjonerskiej trzeba we wniosku sobie ją ograniczyć do zakresu broni sportowej... różnica w sumie niewielka, bo w zasadzie ogranicza to tylko kaliber do 12 mm.

Poddaje pod zastanowienie, co się bardziej opłaca... jeżeli idziesz w kierunku tylko kolekcjonerskiej to możesz to zrobić za pomocą wstąpienia do stowarzyszenia o takim charakterze i płacić zwykle niewielką składkę (max 100 zł rocznie... wyższych nie spotkałem), natomiast jeśli chcesz mieć dostęp do strzelnicy to raczej będziesz musiał szukać strzelnicy gdzie funkcjonuje stowarzyszenie o charakterze strzeleckim - składki z zasady wyższe, ale masz zwykle w tych składkach korzystanie z obiektu... nieodpłatnie lub za symboliczną kwotę.

Najlepiej byłoby znaleźć taką strzelnicę gdzie stowarzyszenie jest o podwójnym charakterze czyli zarówno strzeleckim, jak i kolekcjonerskim. Ale jak nie znajdziesz... to po prostu zrób to niezależnie czyli odrębnie strzelnica i członkostwo w stowarzyszeniu strzeleckim i odrębnie stowarzyszenie kolekcjonerskie.

Natomiast co do Łodzi się nie wypowiem... nie mój rejon. Jednak jest tam strzelnica z sekcją kolekcjonerską np.: "Kolimator" - http://kolimator.com.pl/sekcja-kolekcjonerska/ - jak można przeczytać na ich stronie mają zniżki dla członków tej sekcji/stowarzyszenia kolekcjonerskiego. Jednak jak widać stosują zasadę odrębnych sekcji oraz podwójnych opłat członkowskich (u mnie jest jedna składka i strzelnica za darmo dla członków stowarzyszenia o podwójnym charakterze).
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę, sztuka spowodować by nieprzyjaciel oddał życie za swoją.


Jan M.
Generał Broni
Generał Broni
Posty: 6354
Rejestracja: 19 paź 2015 13:38
Podziękował: 1287 razy
Otrzymał/a podziekowań: 535 razy
Status: Offline

Re: Klub Strzelecki w Łodzi lub Płocku

Postautor: Jan M. » 11 sie 2018 14:35


Wróć do „Wyszkolenie Strzeleckie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość