Szkolenie Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Katowice

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 13658
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 504 razy
Otrzymał/a podziekowań: 578 razy
Status: Offline

Szkolenie Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Katowice

Postautor: Epitet » 16 wrz 2018 14:06

Ćwiczenia policyjnych antyterrorystów na Śląsku
Data publikacji 15.09.2018

Zakończyły się kilkudniowe ćwiczenia policyjnych antyterrorystów na Śląsku.
Szkolenie Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji zorganizowane zostało w związku ze zbliżającym się Szczytem Klimatycznym ONZ w Katowicach.

Ćwiczenia na terenie Katowic, Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz Poręby obejmowały współdziałanie zespołów bojowych w działaniach kontr terrorystycznych m.in. przy wykorzystaniu śmigłowca oraz strzelania dynamiczne na strzelnicy w Ciągowicach.
Uczestniczył w nich także GOPR.

link http://www.slaska.policja.gov.pl/kat/in ... lasku.html

Zakończyły się kilkudniowe ćwiczenia policyjnych antyterrorystów z południowej części Polski.
Szkolenie na Śląsku zostało zorganizowane przez Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji z Katowic.

Jego celem było przygotowanie jednostek antyterrorystycznych policji do zaplanowanego w dniach 3-14 grudnia Szczytu Klimatycznego ONZ w Katowicach.

W pierwszym dniu ćwiczeń mundurowi trenowali na terenie Katowic.
W ćwiczeniach wykorzystano policyjny śmigłowiec Mi-8.
Ćwiczenia pozwoliły sprawdzić wykorzystanie śmigłowca do działań kontr terrorystycznych w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym.

Mieszkańcy miasta zatrzymywali się aby obserwować niecodzienny widok – desant antyterrorystów na dach katowickiego Spodka.

Założeniem szkolenia była neutralizacja zagrożenia terrorystycznego, które wystąpiło w trakcie szczytu klimatycznego.

Policjanci ćwiczyli zarówno desant, jak również podjęcie operatorów z dachu budynku.

Dzięki wspólnemu szkoleniu antyterrorystów m.in. z Katowic, Kielc, Krakowa, Łodzi, Opola, Poznania i Wrocławia doskonalona była także współpraca różnych zespołów bojowych SPAP oraz koordynacja pracy pilotów i operatorów jednostek specjalnych Polskiej Policji.

W kolejnych dniach policyjni antyterroryści trenowali na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
W szkoleniu tym uczestniczyli przedstawiciele GOPR-u.

W kolejnym dniu mundurowi mieli do swojej dyspozycji m.in. niezamieszkany biurowiec po dawnym zakładzie produkcyjnym w Porębie. Ćwiczone były tam elementy taktyki działań kontr terrorystycznych, fizycznego zwalczania terroryzmu oraz desantowania zespołów bojowych na dach budynku oraz z budynku na ziemię.

Oprócz działań w biurowcu, antyterroryści doskonalili również elementy działań ratunkowych.
Następnie mundurowi zostali śmigłowcem przetransportowani na strzelnicę do Ciągowic, gdzie odbyły się zajęcia praktyczne na strzelnicy. Policjanci ćwiczyli precyzyjne eliminacje zagrożeń w sytuacjach zakładniczych.

Ćwiczenia antyterrorystów osobiście nadzorował Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński, który odwiedził mundurowych podczas wykonywanych przez nich ćwiczeń i obserwował desant policjantów również z pokładu policyjnego śmigłowca.

Dowództwo Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego w Katowicach składa podziękowania Wszystkim, którzy wykazując zrozumienie przyczynili się do przeprowadzenia ćwiczeń.


Gratulacje z udanych ćwiczeń.

Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczny Policji (SPAP) to pododdziały antyterrorystyczne działające pod nadzorem Komendanta Głównego Policji.
Do głównym zadań policyjnych antyterrorystów należy przede wszystkim udział w akcjach oraz operacjach anty i kontrterrorystycznych; zatrzymywanie niebezpiecznych, a w szczególności uzbrojonych osób oraz zwalczanie aktów najcięższych kategorii przestępstw.

Policjanci tej grupy uczestniczą ponadto w działaniach minersko-pirotechnicznych, a także ratowniczych w sytuacjach wystąpienia klęsk żywiołowych lub awarii technicznych.
Mundurowi biorą udział w akcjach o najwyższym stopniu ryzyka.
Specyfika realizacji tych zadań wymaga od mundurowych doskonałej sprawności fizycznej, panowania na stresem, emocjami oraz umiejętności współpracy i współdziałania.
Policyjnych antyterrorystów cechuje bardzo wysoki, specjalistyczny poziom wyszkolenia zarówno z posługiwania się bronią, jak i działania w ekstremalnych warunkach.
Ponadto wymagane jest od nich nieustanne utrzymywanie gotowości bojowej.
Dlatego też antyterroryści systematycznie ćwiczą, aby w każdych warunkach byli doskonale przygotowani do działań bojowych.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Wróć do „Terroryzm”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Baidu [Spider] i 4 gości