Broń palna w GI

Awatar użytkownika

Topic author
pryba1
Szeregowy
Szeregowy
Status: Offline

Broń palna w GI

Postautor: pryba1 » 19 lut 2019 14:52

Witam jakiś czas temu zrobiłem kurs fizycznej ochrony osób i mienia , lecz niestety nie podeszłem do egazminu na broń palną ( na tamtą chwile uważałem to za zbyteczne ).Nie było mnie pare msc w kraju wróciłem zacząłem rozglądać się za pracą w ochronie i szybko zorientowałem , że bez pozwolenia na bron mogę otwierać szlabany na osiedlu(oczywiście nie ujmując nikomu ).I teraz moje pytanie brzmi jakie typy broni wymagane są w jednostkach interwencyjnych ? Czy z pozwoleniem na posiadanie rewolwerów
i pistoletów centralnego zapłonu o kalibrach 6-12mm nie będę miał problemów z znalezieniem pracy.Czy jednak jest wymóg posiadania w również innych pozycji ( Karabinki , strzelby itc ) ?Jak to wygląda w praktyce jak podchodzą do tego pracodawcy ?

Awatar użytkownika

KarolWielki
Chorąży
Chorąży
Podziękował: 58 razy
Otrzymał/a podziekowań: 48 razy

Re: Broń palna w GI

Postautor: KarolWielki » 19 lut 2019 17:01

W większości warszawskich Agencji Ochrony jest potrzebne dopuszczenie do posiadania broni palnej w postaci pistoletów, rewolwerów od 6mm do 12mm do grup interwencyjnych. Nie ma to żadnego znaczenia, czy w książeczce masz wpisane karabinki, strzelbę etc. czy nie. Np ostatnią widziałem ogłoszenia o pracę do grup z Juwentusa czy Solidu, gdzie nie było wymogu koniecznego posiadania dopuszczenia do posiadania broni. Ale też widziałem ostatnią interwencję pracowników ochrony z GI, w McDonladzie, gdzie byli uzbrojenie po zęby, od rękawiczek nitrylowych, aż po Walthera P99. Trzeba pytać w AO, ale lepiej się nastawić, że jest potrzebne. Poza tym otrzymasz wyższą stawkę, jeżeli posiadasz dopuszczenie do broni.

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Podziękował: 11 razy
Otrzymał/a podziekowań: 808 razy

Postautor: Razorblade1967 » 19 lut 2019 20:18

pryba1 pisze:Czy z pozwoleniem na posiadanie rewolwerów
i pistoletów centralnego zapłonu o kalibrach 6-12mm nie będę miał problemów z znalezieniem pracy.?

Zacznijmy od tego, że pozwolenie na broń nie ma kompletnie znaczenia w przypadku szukania pracy w ochronie... i to już od początku 1998 - bo tylko do tego czasu pracowało się z własną bronią.

Obecnie potrzebujesz dopuszczenia do posiadania broni, a nie pozwolenia na broń. Radziłbym zapoznać się w podstawowymi pojęciami zanim przystąpisz do jakiegokolwiek egzaminu.

pryba1 pisze:Czy jednak jest wymóg posiadania w również innych pozycji ( Karabinki , strzelby itc ) ?Jak to wygląda w praktyce jak podchodzą do tego pracodawcy ?

Karabinek jest potrzebny w zasadzie tylko do pracy przy ochronie jednostek wojskowych (i to tylko niektórych), natomiast pistolet maszynowy... różnie bywa. W ochronie JW jest spotykany często, na konwojach bankowych również.

W każdym razie warto zdać sobie sprawę, że opłata za egzamin jest taka samo jeżeli przystępujesz tylko do jednej kategorii i taka sama jak do wielu. A więc warto zrobić sobie dopuszczenie do większej ilości broni... bo w życiu nigdy nic nie wiadomo. Zawsze może się trafić robota, która by była dla Ciebie atrakcyjna, a będzie wymagała czegoś czego nie masz, bo nie chciało się zrobić przy tej samej wydanej kasie.

W zasadzie kwestie teoretyczne są takie same przy podchodzeniu do egzaminu na jedną kategorię, jak do kilku... w sumie tyle samo czasu potrzebujesz by się tego nauczyć. Natomiast egzamin praktyczny jest tak żałośnie banalny, że szkoda nie zaliczyć więcej kategorii. Co zabawniejsze to jeszcze z pistoletu jest jakimś minimalnym wysiłkiem (bo najtrudniej się nauczyć strzelać z broni krótkiej), ale egzamin praktyczny z pm-u czy kbk to jest kompletny śmiech na sali. Trzeba by być chyba "ślepym z parkinsonem" by go oblać... obawiam się, że jest w stanie zaliczyć ta żenadę osoba, która pierwszy raz w praktyce strzela z pm-u (zresztą jakie to strzelanie z pm-u jak na egzaminie jest tylko ogień pojedynczy) czy z karabinka... a wcześniej to tylko wiatrówkę w ręku miała.
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę, sztuka spowodować by nieprzyjaciel oddał życie za swoją.

Awatar użytkownika

Epitet
Generał
Generał
Podziękował: 505 razy
Otrzymał/a podziekowań: 580 razy

Postautor: Epitet » 14 mar 2019 07:50

Mogę tylko zauważyć, że z gołymi rękoma nawet w patrolu interwencyjnym wykonywać działania prewencji jest bardzo trudno. A co dopiero w Grupie Interwencyjnej SUFO.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Wróć do „Grupa Interwencyjna”