Reklama

Kierowca konwoju

Awatar użytkownika

Psikiszek
Szeregowy
Szeregowy
Status: Offline

Re: Kierowca konwoju

Postautor: Psikiszek » 02 lis 2011 14:12

clint - już raz dyskutowaliśmy o uprawnieniach konwoju w przypadku kontroli drogowej. W czasie zwykłego konwoju jest się takim samym kierowcą jak każdy inny uczestnik ruchu drogowego. Tutaj proponuję zapoznać się z działem V prawa o ruchu drogowym. Dobrze gdyby kierowca konwoju w ogóle od czasu do czasu przejrzał sobie kodeks drogowy.
Cały czas się zastanawiam jaki jest cel uczenia nowych ochroniarzy czegoś takiego jak "procedura na wypadek kontroli drogowej". Procedury, która nie ma zamocowań w żadnej ustawie czy rozporządzeniu. Więcej, ze swoimi bzdurnymi zapisami jest niezgodna z polskim prawem.
Jeżdżąc czasami jako kierowca konwoju/inkasa wypracowałem metodę "koleżeńską". Podobna branża, musimy sobie pomagać, itd. Do tego na drodze bez szaleństw. Lekkie nagięcie przepisów, ale już nie np 90km/h w terenie zabudowanym. Mimo to bez mandatu chyba nikt się nie obył kto jeździ już parę ładnych lat.
Kolejna sprawa to młodzi kierowcy w konwoju. Każdy z nas musiał gdzieś się nauczyć zawodowego prowadzenia pojazdu w "realu". Dodatkowe kursy, szkolenia jak najbardziej, powiedziałbym nawet że koniecznie. Kiedyś w mojej firmy była dobra praktyka wysyłania takiego świeżego kierowcy na łatwą trasę. Pozwalało to wczuć się w zachowanie samochodu, uczyło pewności. Niestety wszystko co dobre i to się skończyło. Teraz takiego świeżaczka dają "na miasto" i ma sobie radzić.

Awatar użytkownika

j.sebastian
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: j.sebastian » 01 gru 2011 01:31

Psikiszek pisze:W czasie zwykłego konwoju jest się takim samym kierowcą jak każdy inny uczestnik ruchu drogowego. Tutaj proponuję zapoznać się z działem V prawa o ruchu drogowym.

A to są konwoje nie zwykłe ? Magiczne ? Czy jakie ? Konwój to konwój.
Miałem taki sen:
W A.O. nie zatrudniano osób niepełnosprawnych i emerytów mundurowych :)

Awatar użytkownika

j.sebastian
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: j.sebastian » 01 gru 2011 01:34

Psikiszek pisze:W czasie zwykłego konwoju jest się takim samym kierowcą jak każdy inny uczestnik ruchu drogowego. Tutaj proponuję zapoznać się z działem V prawa o ruchu drogowym.

Psikiszek pisze:Cały czas się zastanawiam jaki jest cel uczenia nowych ochroniarzy czegoś takiego jak "procedura na wypadek kontroli drogowej". Procedury, która nie ma zamocowań w żadnej ustawie czy rozporządzeniu. Więcej, ze swoimi bzdurnymi zapisami jest niezgodna z polskim prawem.

Procedury nie ma, jest zapis w ustawie który wyraźnie mówi że do kontrolujących policjantów udaje się z dokumentami dowódca konwoju.
Kodeks drogowy swoje a ustawa o ochronie swoje.
Miałem taki sen:
W A.O. nie zatrudniano osób niepełnosprawnych i emerytów mundurowych :)

Awatar użytkownika

niunia2101
Chorąży
Chorąży

Postautor: niunia2101 » 02 gru 2011 07:19

Też to oglądałem w tvn turbo ten odcinek. No jak to zobaczyłem to się załamałem. Gdzie są szkolenia dla grupy konwojowej ja się pytam?
Tam gdzie kończy się logika, zaczynają się kobiety.
Strażnik Serwis
BOB - masówki
GOB - masówki
MKK - masówki
Officer - masówki
Miro (czasy świetności) występy gościnne
LAAM Security (przed zmianą nazwy na obecną)
Konsalnet (obecnie)

Awatar użytkownika

Psikiszek
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: Psikiszek » 21 gru 2011 23:59

j.sebastian pisze:

Psikiszek pisze:Cały czas się zastanawiam jaki jest cel uczenia nowych ochroniarzy czegoś takiego jak "procedura na wypadek kontroli drogowej". Procedury, która nie ma zamocowań w żadnej ustawie czy rozporządzeniu. Więcej, ze swoimi bzdurnymi zapisami jest niezgodna z polskim prawem.

Procedury nie ma, jest zapis w ustawie który wyraźnie mówi że do kontrolujących policjantów udaje się z dokumentami dowódca konwoju.
Kodeks drogowy swoje a ustawa o ochronie swoje.

Konwój zwykły jako skrót myślowy. Bez przepustki "W".
No i chciałbym dowiedzieć się który to zapis mówi że to dowódca ma iść z dokumentami? Czyżby był tak tajny że nie ma go w żadnej ustawie?

Awatar użytkownika

Psikiszek
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: Psikiszek » 28 gru 2011 12:08

Otis masz rację. Trochę się rozpędziłem z tą przepustką "W".
Co nie zmienia faktu że gdzieś na poziomie nauki przyszłych ochroniarzy popełniany jest błąd. Z ciekawości zapytałem o sprawę kontroli drogowej kolegę, który licencję ma około roku. W konwojówce jeździ od jakiś trzech miesięcy. W szkole uczono go zachowania przytaczanego czasem tu na forum. Jednak i on nie potrafił podać podstaw prawnych zachowania konwoju w czasie kontroli drogowej.

Awatar użytkownika

Psikiszek
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: Psikiszek » 29 gru 2011 11:21

OTIS pisze:
Psikiszek pisze: chciałbym dowiedzieć się który to zapis mówi że to dowódca ma iść z dokumentami? Czyżby był tak tajny że nie ma go w żadnej ustawie?
To nie przepis tylko logika i zdrowy rozsądek. Wszystkie istotne informacje na temat konwoju ma dowódca. Ma, a przynajmniej powinien mieć, też największe doświadczenie w tym fachu.Jest też władny podjąć doraźne decyzje dotyczące bezpieczeństwa konwoju. Zatem logicznym jest, że do wyjaśnienia przyczyn zatrzymania pojazdu pójdzie właśnie osoba najbardziej kompetentna w tym zakresie.

W teorii ładnie to wygląda. Co jednak w sytuacji, gdy policjant do dowódcy rzecze "ja z panem nie mam o czym rozmawiać, za auto odpowiada kierowca". I za sobą będzie miał prawo w postaci PoRD, a ty tylko dobre chęci. Dla policjanta dowódca konwoju w świetle wszelkich przepisów to jedynie pasażer.
Większość policjantów z drogówki nie zna naszych przepisów i łyka naszą wersję kontroli. Spotkałem się jednak z douczonym w tej kwestii i dyskusja była krótka.

Awatar użytkownika

Psikiszek
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: Psikiszek » 29 gru 2011 20:39

Otis kontrole drogowe nadal często tak wyglądają. W moim mieście wszystko układało się na tej linii idealnie dopóki nie pojawiła się firma w której zatrudniono młodych, gniewnych, którzy chyba myśleli że jak jadą w konwoju to im wszystko wolno. Niestety szybko ucierpieli na tym wszyscy. Po utemperowaniu niektórych wróciło przymykanie oko na drobne przewinienia.
Druga sprawa to zmykanie z miejsca kontroli. Interesowałem się trochę tym tematem. Nie wygląda to tak różowo. Jeżeli to nie jest gdzieś w środku lasu i w środku nocy to na bank będziesz miał oskarżenie z art. 92 KW.

Awatar użytkownika

DANY
Szeregowy
Szeregowy
Otrzymał/a podziekowań: 1 raz

Postautor: DANY » 23 mar 2012 21:34

Witam kolegów i koleżanki. W kwestii kierowcy konwoju znalazłem ostatnio ciekawą ustawę http://www.arslege.pl/ustawa-o-kierujac ... dami/k522/. art. 110 i inne. Tylko ciekawo kto za to zapłaci? Jak myślicie?

Wróć do „Konwój”