Reklama

AED w Centrum Handlowym. Kto obsługuje.

Awatar użytkownika

Topic author
S.B.
Szeregowy
Szeregowy
Status: Offline

AED w Centrum Handlowym. Kto obsługuje.

Postautor: S.B. » 14 lut 2012 11:20

Byłem sobie wczoraj w centrum handlowym po kilka drobiazdgów. Po zakupie udałem sie do Punktu Obsługi Klienta po fakturkę. Kolejka kilkuosobowa więc miałem chwilę na rozejrzenie sie wokoło. I co zobaczyłem? AED (automatyczny defiblyrator zewnętrzny). Jest bardzo ładnie zamknięty w szafce przy pani stanowisku pracy. Mając na uwadze doświadczenia z dostępem do tego typu urządzeń, bądź co bądź kosztującym kilka tysięcy złotych pytam Pani wystawiającej fakturę: w jaki sposób jest używany, kto może wyadć go z szafki. Pani powiedziała że ochrona się tym zajmuje. Nie dopytywałem już czy ochrona ma używać czy tylko otworzyć i wydać. Stąd kilka pytań:
1. Jak myślicie czy były opracowane procedury wydawania: kto, komu, w jaki sposób, kto odpowiada itp
2. Jeśli PO obsługiwali to jakie mieli szkolenia z obsługi i czy mają okresowe doskonalające
3. Jak to jest rozwiązane u Was na obiektach: czy macie AED, a jeśli tak to czy mieliście szkolenia i w razie potrzeby umiecie użyć, wiecie do czego służy itp.
Miałem wrażenie że Pani nie wiedziała zupełnie o co chodzi z tym urządzeniem.
Zapraszam do dyskusji
" Martwy VIP nie płaci: martwy Bodygurad nie bierze pieniędzy. Gdzie leży granica????"

Awatar użytkownika

Rivka
Szeregowy
Szeregowy
Otrzymał/a podziekowań: 1 raz

Re: AED w Centrum Handlowym. Kto obsługuje.

Postautor: Rivka » 14 lut 2012 11:31

Przeszkolenie dla ochrony w takich zakresach u mnie na obiekcie nigdy sie ne odbywało. Przypuszczam, że tego typu sprzęt po prostu JEST i specjalistów w tej dziedzinie niestety brak.

Awatar użytkownika

HorrorCore
Chorąży
Chorąży

Postautor: HorrorCore » 14 lut 2012 11:59

Rivka pisze:Przeszkolenie dla ochrony w takich zakresach u mnie na obiekcie nigdy sie ne odbywało. Przypuszczam, że tego typu sprzęt po prostu JEST i specjalistów w tej dziedzinie niestety brak.

Uznam to za żart. W innych krajach w centrach handlowych i innych publicznych miejsach na ogół jest AED i może go obsłużyc pierwsza lepsza osoba bez zadnego szkolenia w razie zatrzymania funkcji życiowych u innego człowieka. AED jak sama nazwa mówi automatyczny wykonuje wszystko sam człowiek jedyne co robi to podpina go pod osobe poszkodowaną po wcześniejszym posmarowaniu jej żelem, jak podpiąc przy AEDdzie jest instrukcja, dziecko które umie czytać w wieku 10 lat zrobi to bez problemu. Cała reszte defibrylator wykonuje sam, diagnozuje ofiare i działa.. tutaj po prostu nie da sie nic zrobić źle, nie bójmy sie go używać bo nie zaszkodzimy najwyżej pomożemy. Jak wiemy często pogotowie nie wyrabia sie srednio w 5ieć minut bo tyle mamy zeby zadziałać, jeśli bedziemy zwklekać i nie użyjemy defibrylatora, a pogotowie przyjedzie po 10 minutach to juz bardzo prawdopodobne stwierdzić tylko zgon pacjenta.

Awatar użytkownika

Rivka
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: Rivka » 14 lut 2012 12:15

Nie twierdzę, że nie dam sobie rady, przeszkolenia jednak nie mieliśmy.

Awatar użytkownika

HorrorCore
Chorąży
Chorąży

Postautor: HorrorCore » 14 lut 2012 12:17

Rivka pisze:Nie twierdzę, że nie dam sobie rady, przeszkolenia jednak nie mieliśmy.

Bo na dobra sprawe takie szkolenie jest totalnie niepotrzebne. Na pewno przy defi macie instrukcje obsługi? w raz z pokazanymi miejscami gdzie i jak go podpiąć po wcześniejszym nałożeniu na "pacjenta" zelu, racja? ;) Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Rivka
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: Rivka » 14 lut 2012 12:22

Wystarczy myśleć, czytać i posiadać miejsce do akcji [closed-topic] .

Awatar użytkownika

HorrorCore
Chorąży
Chorąży

Postautor: HorrorCore » 14 lut 2012 12:24

Rivka pisze:Wystarczy myśleć, czytać i posiadać miejsce do akcji [closed-topic] .

Dokładnie tak [OK]

Awatar użytkownika

ATARS
Kapral
Kapral

Postautor: ATARS » 14 lut 2012 18:26

Za czasów udzielania się w PCK miałem styczność z automatycznym defilatorem zewnętrznym. Bardzo proste urządzenie nie wymagającej specjalistycznej wiedzy. Wszystkie niezbędne informacje w zestawie. To urządzenie samo wydaje polecenia do zrealizowania oraz analizuje ich poprawność np. jeśli za słabo uciskamy wyświetli uciskaj mocniej , samo analizuje potrzebne napięcie oraz informuje o potrzebie oddalenia się. Urządzenie AED wraz z pilotem szkoleniowym dla ratownika posiada praktyczna każda placówka PCK :)

Awatar użytkownika

Prozac
Plutonowy
Plutonowy

Postautor: Prozac » 14 lut 2012 20:44

Awatar użytkownika

Epitet
Generał
Generał
Podziękował: 262 razy
Otrzymał/a podziekowań: 371 razy

Postautor: Epitet » 18 lis 2016 11:38

Carrefour Polska inwestuje w bezpieczeństwo

Artur Zawadzki 25 lutego 2016 Wydarzenia
Sieć centrów handlowych Carrefour dołączyła do programu „PAD” (Public Access Defibrillation), w ramach którego wyposaża swoje placówki w Automatyczne Defibrylatory Zewnętrzne.

link http://www.isbhandel.pl/carrefour-polsk ... eczenstwo/

Program PAD polega na umieszczeniu defibrylatorów w miejscach publicznych o dużym przepływie ludzi, gdzie występuje zagrożenie wystąpienia NZK (Nagłego Zatrzymania Krążenia).

O potrzebie popularyzacji idei wczesnej defibrylacji świadczą liczby:
w sytuacji wymagającej użycia defibrylatora znajduje się rocznie ok. 40 tys. Polaków, niezależnie od stanu zdrowia czy wieku.

Zazwyczaj oczekiwanie na przyjazd służb ratowniczych trwa zbyt długo, by poszkodowany mógł przeżyć.
Tylko natychmiastowa defibrylacja daje szansę na ratunek.
Ofiara zatrzymania akcji serca ma tylko 5% szans na przeżycie.
Jeżeli zostaną podjęte natychmiastowe zabiegi ratunkowe, szanse wzrastają trzykrotnie.
Jeśli w pobliżu miejsca wypadku znajdzie się defibrylator i zostanie prawidłowo użyty, szansa na uratowanie ludzkiego życia sięga nawet 70%.

AEDy to automatyczne, proste w obsłudze defibrylatory zewnętrzne.
Dzięki ich użyciu można skutecznie udzielić pomocy osobie w sytuacji zagrożenia życia. AEDy dostarczają poszkodowanemu odpowiedni impuls prądu stałego, który zatrzymuje nieprawidłową pracę serca i tym samym pozwala sercu samodzielnie wznowić właściwy rytm, a to z kolei zwiększa szansę na przeżycie poszkodowanego.

W pierwszym etapie AEDy pojawiły się w
Galerii Grudziądzkiej w Grudziądzu (tam sprzęt funkcjonuje już od listopada zeszłego roku),
w Galerii Śląskiej w Rybniku (od grudnia 2015 r.),
w CH Carrefour w Olsztynie (planowo: luty 2016 r.),
Galerii Słowiańskiej w Zgorzelcu,
Galerii Zdrój w Jastrzębiu Zdrój oraz
Centrum Handlowym Carrefour w Łodzi.

AED są umieszczane w widocznych miejscach, obok wejścia do marketu, przy Strefie Klienta.

Miło wiedzieć.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

alubuk10
Szeregowy
Szeregowy
Otrzymał/a podziekowań: 2 razy

Postautor: alubuk10 » 18 lis 2016 12:28

U mnie na obiekcie AED znajduje się na monitoringu, większość z nas jest przeszkolona z zasad udzielania pierwszej pomocy z użyciem AED.

Awatar użytkownika

Epitet
Generał
Generał
Podziękował: 262 razy
Otrzymał/a podziekowań: 371 razy

Postautor: Epitet » 18 lis 2016 13:38

Powiązany temat:

link viewtopic.php?f=67&t=16993
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

bomarcin
Kapral
Kapral

Postautor: bomarcin » 18 lis 2016 23:02

Szkolenie było tylko nie wszyscy byli:). Urządzenie to nie wymaga czytania instrukcji. Mówi nawet co ma osoba ratująca robić. Każdy trzeźwo myślący obsłuży. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

PrzemekPL
Kapitan
Kapitan
Podziękował: 5 razy
Otrzymał/a podziekowań: 45 razy

Postautor: PrzemekPL » 19 lis 2016 07:58

Każdy obsłuży ale warto by było, żeby się z urządzeniem zapoznał. Większość ludzi z naszej branży nie wzięło by urządzenia do ręki w obawie, że nie będzie umiał się tym posłużyć. Inna sprawa jest taka, że niektórzy nie widzą potrzeby szkolenia się z pierwszej pomocy.
"Korzystaj z dnia, jutro jeszcze dniem nie jest". - Horacy

Awatar użytkownika

mtart
Chorąży
Chorąży
Podziękował: 15 razy
Otrzymał/a podziekowań: 54 razy

Postautor: mtart » 21 lis 2016 18:58

PrzemekPL pisze:Każdy co niektórzy nie widzą potrzeby szkolenia się z pierwszej pomocy.

Bo po co jak to w szkołach uczą?!W Zawodówce/Liceum to typowe tematy na PO (Przysposobieniu Obronnym). Pamiętam najpierw w Zawodówce a potem w Liceum Uzupełniającym (na początku lat 2000) miałem na PO pierwszą Pomoc a potem jeszcze 3-cia powtórka z rozrywki z Pierwszej Pomocy w Policealnej Szkole Medycznej poza tym jeszcze certyfikat Pierwszej Pomocy (wersję najdłuższą bo 16-godzinną gdzie miałem temat odbierania porodu na autostradzie) w 2005 roku robiłem... Teraz Pierwsza pomoc już została nawet w Gimnazjum wprowadzona i w podstawówce! Więc nie ma potrzeby wałkować to wiele razy...
Po 2 latach niewolniczej pracy w pseudo-ochronie uwolniłem się i mam normalną pracę... [figielek] ale chętnie tu popatrzę co się dalej dzieje w tej całej "ochronie"... [okulary] no i czy ta instytucja jaką jest pseudo-ochrona kiedykolwiek będzie normalna i ludzka. [drapanie] Powodzenia! [zgoda]]

Wróć do „Obiekty Handlowe”